Po Tracheotomii

Forum dla Rodziców Dzieci po zabiegu tracheotomii

Ogłoszenie

Drogi Gościu. Witamy na naszym Forum i gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w wymianie doświadczeń. Jednocześnie informujemy, że część tematów jest dla Ciebie niedostępna. Jeśli chciałbyś mieć dostęp do wszystkich tematów prosimy o zarejstrowanie się lub kontakt z administratorem forum: gofer73@gazeta.pl

#1 2011-11-28 21:06:53

natalka8510

Member

Zarejestrowany: 2011-11-28
Posty: 33
Punktów :   

Dlugosc rurek?

Jestem tu nowa.Od 2 tyg mamy tracheo ze wzgledu na miopatie.Przed bylo juz pieknie zaczynala gaworzyc pieknie juz zaczela oddychac z minimalnym przeplywem tlenu i niestety wtedy rura...Po zabiegu dzien do nocy na minus.. :(Zaczela sie strasznie pocic przez wysilek oddechowy....ciezko oddycha.Jest niespokojna placzliwa.Jak ma odlaczany respi zaczyna sie dusic a przed wytrzymywala juz prawie godz samemu oddychajac!!!I mam pytanie czy w jakis firmach sa rurki ktore jesli zmniejszamy rozmiar to dlugosc tez?Bo lekarze podejrzewaja ze rura jest za dluga i ma mase wacikow pod rura....A te co maja w szpitalu tylko zmniejszaja sie w obwodzie a nie na dlugosc bardzo prosze o odp!


>>>www.aniakarolewicz.republika.pl<<<

Offline

 

#2 2011-11-28 21:37:30

 atusia

Member

Skąd: Kujawsko-pomorskie
Zarejestrowany: 2010-11-16
Posty: 268
Punktów :   

Re: Dlugosc rurek?

My też mieliśmy z tym problem...Mieliśmy dwie - obie portexa 6.0 - mała i krótka na zew okazała się zbyt długa do wew. -  stosowaliśmy 8 kompresów pod rurkę (koszmar) i krótsza do wew - na 4 kompresy, ale z takim jakby wysięgnikiem na zew.(antenką 15 cm). Dobór właściwej rurki wymaga czasu i obserwacji małego pacjenta, a do tego z reguły lekarze nie przywiązują większej uwagi. Być może są rurki droższe i na zamówienie, które by się sprawdziły. Jednak samemu lepiej nie eksperymentować...

Offline

 

#3 2011-11-29 09:11:48

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: Dlugosc rurek?

hej - jak się poci to sprawdzcie jeszcze czy macha nozdrzami i kolor skóry... może warto powalczyć z ustawieniami respiratora?


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#4 2011-11-29 19:20:28

Tata Piotrusia

Member

Zarejestrowany: 2008-06-21
Posty: 293
Punktów :   
WWW

Re: Dlugosc rurek?

Przychylam się do opinii Gofer - warto spróbowac dokonac zmiany ustawień respi.

Jesli lekarze podejrzewaja, że rurka jest zbyt długa powinni zrobic USG a nie eksperymentowac.

Ważna jest także krzywizna rurki, szczególnie jesli rurki nie sa wykonane z miekkiego tworzywa.


A co dzieje się z wydzieliną - jak czesto odsysacie, byc może zalega jej zbyt dużo? i należy częsciej odsysac.

Czy saturacja jest OK?


U naszego Piotrusia wypróbowalismy kilka marek rurek. Jednak najlepsza okazała sie rurka Bivona w 100 % silikonowa. Stosujemy tę markę  juz 3 lata bezproblemowo.
W rurkach Bivona w zależnosci od wymiaru zewnetrznego zmienia sie długośc rurki.

Zamiast wacików mozna zastosowac gąbki Allevyn Tracheotome Mozna je kupic w Centrum Zaopatrzenia medycznego "Zarys" w Zabrzu.  Gabki  mozna stosowac nawet 3-5 dni w zaleznosci od rodzaju i ilosci wydzieliny wokół stomii. Mogę je polecic, nie powodowaly nigdy podrażnien /maja grubośc ok. 5 mm/ Moze byłyby pomocne.
Ich wada jest cena ok. 10-12 zł/szt


Przyznam, że troche mnie dziwi fakt, iż są rurki, których długośc nie jest zależna od jej średnicy zewnętrznej. Osobiście sie z tym nie spotkałem.


Tata Piotrusia

www.okruchyzycia.pl

Offline

 

#5 2011-11-29 23:17:05

natalka8510

Member

Zarejestrowany: 2011-11-28
Posty: 33
Punktów :   

Re: Dlugosc rurek?

Co do dlugosci rurek ze sie niby nie zmieniaja to lekarz mi to mowil.Jak dla mnie jest krotsza.Dzisiaj byla laryngolog i Mala ma jechac na jakies badanie krtani czy cos takiego.Ale raczej stanie na tym ze bedzie miala mniejsza.Niechce zapeszac ale troche mniej sie poci.Ladniej oddychala.Zobaczymy co jutrzejszy dzien przyniesie.Wydzieliny na poczatku miala bardzo malo.I bardzoe sie cieszylam.Ale zaczelo sie zwiekszac od kiedy taka dziwna sie zrobila.Wlasnie nie dawno natrafilam na opinie pozytywne o Bivonie.Naraze mala jest w szpitalu wiec chyba nie bardzo moge kombinowac Licze ze zmiana rurki pomoze.


>>>www.aniakarolewicz.republika.pl<<<

Offline

 

#6 2011-11-30 23:27:04

Tata Piotrusia

Member

Zarejestrowany: 2008-06-21
Posty: 293
Punktów :   
WWW

Re: Dlugosc rurek?

Cieszę się, że jest lepiej. czasami bywa tak, że dziecko przez jakis czas "kłóci" sie z respi.

Co do wydzieliny, czasami na wzrost jej ilosci wpływa pogoda, a czasami infekcja /szczególnie jesli wydzielina bombelkuje/ w szpitalu jest wszystko...

Oczywiscie to są obserwacje naszego synka - w waszym przypadku moze byc inaczej.

Każde opakowanie rurki zawiera dokładnie dane dot. jej wymiarów: średnica, długośc oraz wartości okreslajace krzywiznę. Mniej wiecej na 0,5 mm srednicy zewnętrznej o 2 mm rosnie długośc rurki

dla przykladu rurkaBivona o rozmiarze wewnetrznym 4,5 mm ma śr zewnętrzną 6,7 mm a jej długośc wynosi 42 mm. Natomiaast rozmiar wewn. 5,0 ma odpowiednio śr zewnetrzna 7,2mm i 44 mm długosci.

Sprawdź markę rurki , jej symbol, i poszukaj w necie. 

Pierwsza rurka załozona w szpitalu naszemu Piotrusiowi była bardzo mocno uzywana. Dopiero w domku sie zorientowalismy. Producent tej rurki nie pamietał takiego modelu

Okazało się, że wstawili mu używana rurkę,  kilkanaście razy sterylizowaną - wręcz wbrew zaleceniom producenta.

Myślę, że w waszym przypadku jest inaczej, niemniej namawiam do sprawdzenia jaki to rodzaj rurki.
Dziwi mnie bowiem to, że lekarz nie wie czy jest ona dłuzsza/krótsza.
Nasz tez nie wiedział - bo skad miał wiedziec

Pozdrawiam serdecznie,


Tata Piotrusia

www.okruchyzycia.pl

Offline

 

#7 2011-12-05 20:13:10

natalka8510

Member

Zarejestrowany: 2011-11-28
Posty: 33
Punktów :   

Re: Dlugosc rurek?

U nas nadal srednio:/ Poci sie caly czas jest nerwowa Ma caly czas podwyzszona temperature!Wszystkie wyniki ok zadne zakazenie.Oczywiscie zwalaja wine na chorobe podstawowa.Tylko ciekawe ze przed zabiegiem byla rewelacyjna 24% tlenu i czasami sama bez tlenu oddychala!A teraz?!Z dnia na dzien coraz wiecej tlenu ciezko oddycha na chwile sie odlaczy i juz masakra.Koszmar.I najlepsze ze maja plany ze w przyszlym tyg chca nas do domu wyslac!Przy tym poceniu zaraz trafimy z zapaleniem pluc do szpitala!Nie wiem juz co mam robic jak z nimi gadac!
A rurke ma teraz 3,5.Laryngolog przyszla i patrzyla jak na wariatke jak mowilam jak Ania sie teraz zachowuje!Ze"przeciez nie przez rure takie cos jest"!A holera przez co jak od zabiegu tak sie zaczelo?! buuu


>>>www.aniakarolewicz.republika.pl<<<

Offline

 

#8 2011-12-06 18:31:37

 atusia

Member

Skąd: Kujawsko-pomorskie
Zarejestrowany: 2010-11-16
Posty: 268
Punktów :   

Re: Dlugosc rurek?

Skąd ja znam takie zachowanie....Jak lekarze nie wiedzą co zrobić zrzucają na wadę lub chorobę wrodzoną...Zgadzam się z Tobą, że to może być wina rurki. Na Oiomie jak leżeliśmy była podobna sytuacja u jednego chłopca - maleństwo charczało i nie radziło sobie z oddechem, ale nie wiem co wtedy u niego zastosowali . Stan podgorączkowy to sygnał, że coś się dzieje .... Przeraża mnie to bagatelizowanie objawów....
Dużo siły Ci życzę.

Offline

 

#9 2011-12-07 22:08:39

 wiktor2010

Member

13455360
Zarejestrowany: 2010-11-09
Posty: 236
Punktów :   
WWW

Re: Dlugosc rurek?

trzymaj się kochana... nie umiem ci pomóc w tej sytuacji - mogę tylko trzymać kciuki...

Offline

 

#10 2011-12-08 01:37:42

olaaa-calineczka

Member

Zarejestrowany: 2011-06-18
Posty: 36
Punktów :   

Re: Dlugosc rurek?

Witaj my sie chyba znamy z ,,wcześniaków,,:)trzymamy kciuki za Anie i oczywiście jakbyś chciała pogadać zapraszam:)

Offline

 

#11 2011-12-10 11:23:30

natalka8510

Member

Zarejestrowany: 2011-11-28
Posty: 33
Punktów :   

Re: Dlugosc rurek?

Tak pisalysmy na "wczesniakach" U nas dzien a dzien.Ale od paru dni usmiecha sie czesto.Tylko to holerne pocenie byla na CPAPie to troche mniej sie pocila teraz spowrotem oddechy i znow troche zaczela sie pocic.Ale zaczynamy sie zbierac do domu i mysle ze w domu dojdzie do siebie.


>>>www.aniakarolewicz.republika.pl<<<

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Mielec zbiorniki jednokomorowe monolityczne ciechocinek noclegi