Po Tracheotomii

Forum dla Rodziców Dzieci po zabiegu tracheotomii

Ogłoszenie

Drogi Gościu. Witamy na naszym Forum i gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w wymianie doświadczeń. Jednocześnie informujemy, że część tematów jest dla Ciebie niedostępna. Jeśli chciałbyś mieć dostęp do wszystkich tematów prosimy o zarejstrowanie się lub kontakt z administratorem forum: gofer73@gazeta.pl

#1 2008-12-04 16:11:27

Tata Piotrusia

Member

Zarejestrowany: 2008-06-21
Posty: 293
Punktów :   
WWW

Spotkanie z Pierem Lorenzo Purim

Witam serdecznie

Chciałbym Was poinformować, że 18.12.2008 w Będzinie, woj. ślaskie odbędzie się spotkanie naukowe z ekspertem (światowa czołówka) w zakresie patogenezy terapii chorób mięśni.

Na spotkaniu będą omówione najnowsze kierunki leczenia zaniku mięśni.

mam nadzieję, że coś ciekawego się dowiem, coś co wyprzedza informacje internetowe.

Zobacz: http://www.pomocdzieciom.pl/

Pozdrawiam


Tata Piotrusia

www.okruchyzycia.pl

Offline

 

#2 2008-12-04 17:59:38

Basik

Member

22586075
Zarejestrowany: 2007-03-25
Posty: 512
Punktów :   

Re: Spotkanie z Pierem Lorenzo Purim

Z ciekawością czekam na relację:)

Oby spotkanie było jak najbardziej owocne.

Offline

 

#3 2008-12-04 22:51:21

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: Spotkanie z Pierem Lorenzo Purim

my też niestety nie dojedziemy, ale będę wdzięczna za relację. Pozdrowienia dla Piotrusia


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#4 2008-12-05 08:47:44

judyta

Member

Zarejestrowany: 2007-03-25
Posty: 141
Punktów :   

Re: Spotkanie z Pierem Lorenzo Purim

dlaczego na lamach tego stowarzyszenia rodzice pisza ze beda musieli kupic respirator ? nawet kilkakrotnie w telewizji byly emitowane programy w ktorych rowniez proszono o pomoc finansowa w celu zakipienia respiratora. Jedna Pani juz dwa razy za pomoca telewizji  przekazywala swoj apel, Kiedys po jednym takim programie zadzwonilam pod wskazany nr telefonu, powiedzialam ze w Polsce jest kilka programow wentylacji domowej i opowiedzialam na czym ten program polega, Pani redaktor byla zdziwiona. Niedawno byl reportaz z przekazania czeku przez sportowca na zakup respiratora. No jakos tego nie potrafie zrozumiec, o co tu chodzi? Wynika to z niewiedzy czy jest to taki "chwyt za serca" bo jednak -RESPIRATOR-brzmi mocno. po kilku takich programach w tv spotkalam sie z pytaniami:jak sobie poradzilismy z zakupem respiratora?

Offline

 

#5 2008-12-05 09:21:18

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: Spotkanie z Pierem Lorenzo Purim

Judyto - mnie to też bardzo drażni, bo ogólnie programy wentylacji domowej są i pewnie jak się człowiek uprze do do takiego programu trafi (vide sprawa naszego forumowego Piotrusia)
Ale z drugiej strony po pierwsze ludzie o tym nie wiedzą a po drugie lekarze również. Ostatnio korespondowałam z rodzicami 10 miesięcznej dziweczynki chorej na SMA, którzy byli tak zdesperowani aby zabrać małą do domu że postanowili właśnie kupić domowy respirator (podobno, żaden z ośrodków nie chciał objąć małej opieką).

Poza tym jeśli chodzi o wentylację nieinwazyjną, to przynajmniej dwa lata temu było tak, że NFZ refundował "takie luksusy" tylko przy ostrej niewydolności oddechowej.
Jeśli respirator miał tylko czasowo wspomagać oddech w ramach standardów opieki nad chorym na chorobą nerwowo- mięsniową (czyli w przypadku gdy generalnie chory oddycha sam, a respi tylko działa na zasadzie odciążenia oddechu oraz kontroli prawidłowej pracy klatki piersiowej) to za takie luksusy powinniśmy bulić sami...

trudna sprawa z tym finansowaniem.......


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#6 2008-12-05 10:04:02

Tata Piotrusia

Member

Zarejestrowany: 2008-06-21
Posty: 293
Punktów :   
WWW

Re: Spotkanie z Pierem Lorenzo Purim

Witam

co do udziału w programie mechanicznej wentylacji - w naszym regionie nie ma ośrodka, który prowadzi mechaniczna wentylację domową. Dlatego dzieci sa przypisani wyłącznie do warszawskiego ośrodka CZD - a tam jest długa kolejka i co ważne mogą tam trafić dzieci tylko po zabiegu tracheotomii - o nieinwazyjnej metodzie nie ma mowy.
Jesli chcesz zabrać szybko dziecko do domu, to masz 2 wyjścia: albo kupić szybko respi sam albo dzieki ogromnej wytrwałości znaleźć ośrodek poza śląskiem, który będzie chciał objąć opieką dziecko i NFZ wyrazi na to zgodę w ramach refinansowania migracji ubezpieczonych, np. my musieliśmy uzyskac zgodę z NFZ Wielkopolskiego, by móc byc objetym przez "HELP"
Wcześniej staraliśmy się o objecie ośrodkiem z Bydgoszczy ale nie wyraził nam zgody NFZ Kujawsko-Pomorski. Tak to wyglada.....

Trzeba też mieć na uwadze, że nie kazdy z rodziców ma dostęp do internetu.
Znam też rodziców chorych dzieci, którzy nie sa tak zaradni jak obecni tu na forum - bez pomocy innych nie załatwią tych formalności, bo nawet nie wiedzą, że jest coś takiego jak program mechanicznej wentylacji domowej dzieci, albo będą zbywani.
Sami przecież widzicie, że redaktorzy też nie wiedzą mimo, że przygotowując się do programu powinni wykazać należyta staranność dziennikarską.

Wiem na pewno, że rodzice muszą wykazać ogromną deteminację, by załatwić wszelkie formalności - inaczej bedą czekac w nieskończoność, na to co oferuje NFZ z danego regionu.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Tata Piotrusia (2008-12-05 10:21:30)


Tata Piotrusia

www.okruchyzycia.pl

Offline

 

#7 2008-12-05 16:35:19

judyta

Member

Zarejestrowany: 2007-03-25
Posty: 141
Punktów :   

Re: Spotkanie z Pierem Lorenzo Purim

no tak, przyznam ze faktycznie, chyba patrzylam slepo. bo okarat nie napotkalam na przezkode z dostaniem sie mojej corki do programu. to tez pokazuje ile zalezy od personelu szpitalnegoi. moja corka 4 lata temu majac zaledwie 2 mc zostala wpisana na liste do programu wtedy warunkiem w czd bylo to ze dziecko musialo miec tracheo co najmniej 6 mc przez stan jej zdrowia dopiero wyszala ze szpitala majac 16 mc, ale sprzet otzrymalismy jak miala 9. pozniej rowniez nie bylo problemu z "przejsciem"do bydgoszczy.
przykro ze rodzice chorych dzieci i dzieci musza jeszcze zmagac sie z biurokracja i niewiedza personelu, bo przeciez tak jak kazdy z nas do pewnych informacji dochodzi sie etapowo.

Offline

 

#8 2009-01-07 19:20:39

Tata Piotrusia

Member

Zarejestrowany: 2008-06-21
Posty: 293
Punktów :   
WWW

Re: Spotkanie z Pierem Lorenzo Purim

Witam

Jestem po spotkaniu z Purim. Nie pisałem wcześniej, bo zawsze mi brakuje czasu i zawsze jestem spóźniony.

Szkoda, że w Polsce takich spotkań jest tak mało i że akurat w tym spotkaniu uczestniczyło tylko 4 rodziców dzieci chorych na SMA. Mozliwości zadawania pytań były więc ograniczone, bo każdy z rodziców chciał zadac choc jedno pytanie.

Z ważnych wiadomości po tym spotkaniu na pewno jest to, że delecja eksonu 7 i 8 (SMA) może być leczona PTC 124 -  tak powiedział prof. Puri. zapytany przeze mnie o mozliwości leczenia mojego Piotrusia.

Metoda PTC w obecnej chwili jest najbardziej optymistyczna i realna strategią leczenia chorób genetycznych.
(więcej informacji nt. sposobów zamiany genów znajdziecie na stronie www.okruchyzycia.pl)

Jest jednak mały problem, bo w testach będą uczestniczyc tylko pacjenci objęci programem rejestracyjnym.

Drugą, ważną sprawą poruszoną na tym spotkaniu była deklaracja co do konieczności stworzenia programu rejestracji pacjentów dystroficznych w Polsce min. przy współudziale Pana prof. P.L. Puriego (obiecał na spotkaniu pomoc w tej kwestii) i Stowarzyszenia Dzieci Chorych na Zanik Mięśni (organizatora spotkania).

Kolejną sprawą, którą podkreślał kilkakrotnie Puri jest to, by dzieci w Polsce były dokładnie zdiagnozowane, bo na podstawie tej diagnozy będzie w przyszłości realizowane leczenie.

Kolejna sprawa - Puri dość sceptycznie ustosunkował sie do podawania dzieciakom kwasu walproinowego - więc sam mam teraz dylemat czy podawać czy też nie.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Tata Piotrusia (2009-01-08 10:09:28)


Tata Piotrusia

www.okruchyzycia.pl

Offline

 

#9 2009-01-08 11:40:19

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: Spotkanie z Pierem Lorenzo Purim

Tato Piotrusia - dziękuję za wyczerpującą relację. Baza pacjentów rodzi się w bólach w szpitalu na Banacha w Warszawie (już kiedyś był poruszany ten temat tutaj). Może warto przypuścić na nich zmasowany atak z pytaniami kiedy będzie gotowa?


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#10 2009-01-09 13:18:40

Tata Piotrusia

Member

Zarejestrowany: 2008-06-21
Posty: 293
Punktów :   
WWW

Re: Spotkanie z Pierem Lorenzo Purim

Witam

Atak na Banacha jak najbradziej pożądany - Gofer proszę wstaw nowy wątek dla rodziców dzieciaków z SMA, byśmy zobaczyli ilu nas jest tak naprawdę na stronie "po tracheotomii" - chyba, że masz taką informację.
Moja propozycja jest taka, by tutaj na forum umówić się co do daty ataku.  Każdy z nas tego samego dnia zapyta co się dzieje z rejestrem - myslę, że w tedy zorientują się o naszej sile i desperacji.

Poza tym mam do wszystkich "rdzeniowców" prośbę - wytłumaczcie mi, bo już zgłupiałem od czytania opracowań nt. SMA.

Czego brakuje naszym dzieciakom w wyniku delecji eksonu 7 i 8 :

1. pełnowartościowego białka do odżywiania motoneuronów?

czy też:

2. właściwe białko jest wytwarzane przez SMN 1 ale w bardzo niewielkiej ilości?

Będę wdzięczny za proste informacje nt.

Z góry dziękuję

Pozdrawiam


Tata Piotrusia

www.okruchyzycia.pl

Offline

 

#11 2009-01-09 14:03:57

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: Spotkanie z Pierem Lorenzo Purim

Wg mojej wiedzy w wyniku delecji exonu 7 i 8 w genie SMN1 (choć do SMA wystarczy tyko delecja w exonie 7) nie wytwarza się proteina odpowiedzialna za przeżycie motoneuronów rdzenia kręgowego z resztą ciała.

Bliźniacze białko wytwarzane przez gen SMN2 jest nietrwałe ale ilość kopi tego genu może decydować o ostrości przebiegu choroby.

Fachowa literatura jest tu: http://www.idn.org.pl/tzchm/medyczne/sma08.html

Co do reszty to jak się ogarnę z praca i swoim przeziębieniem to coś zorganizuję


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#12 2009-03-12 12:47:23

Tata Piotrusia

Member

Zarejestrowany: 2008-06-21
Posty: 293
Punktów :   
WWW

Re: Spotkanie z Pierem Lorenzo Purim

Witam

znowu chce pociągnąć Was za język

dlaczego tak ważny jest rejestr ppacjentów

wiemy, że rejestr pacjentów umożliwia łatwiejszy dostęp do historii choroby, stwarza mozliwośc ewentualnego uczestniczenia w testach lekowych
Co jeszcze - dlaczego jest tak ważny i jednocześnie pomijany przez naszych lekarzy - ponoć za tym idzie niezła kasa.

Pozdrawiam,


Tata Piotrusia

www.okruchyzycia.pl

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
http://zalvert.pl Mielec zbiorniki jednokomorowe monolityczne Szamba betonowe Przysucha mapa fotowoltaiki fryzjer dla psów gliwice pakiety spa Ciechocinek transferpolska