Po Tracheotomii

Forum dla Rodziców Dzieci po zabiegu tracheotomii

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

Ogłoszenie

Drogi Gościu. Witamy na naszym Forum i gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w wymianie doświadczeń. Jednocześnie informujemy, że część tematów jest dla Ciebie niedostępna. Jeśli chciałbyś mieć dostęp do wszystkich tematów prosimy o zarejstrowanie się lub kontakt z administratorem forum: gofer73@gazeta.pl

#1 2009-01-26 01:18:54

janusz52

New member

Zarejestrowany: 2009-01-25
Posty: 3
Punktów :   

Dorosły po tracheotomii

Witam ciepło i przepraszam z góry, gdy okaże się, iż moje pytanie jest niestosowne czy też nie na temat lub nie powinno mnie tutaj być.
Zauważyłem, iż jest to forum po zabiegu tracheotomii dzieci, a ja natomiast jestem osobą dorosłą. Od miesiąca mam wykonaną tracheotomię ( wycięta krtań po raku ) czyli jestem laryngektomowanym.

Wyszedłem ze szpitala z "żywą" raną w wewnątrz i na zewnątrz otworu szyjnego. Nie udzielono mi informacji jak mam leczyć, czym leczyć te pooperacyjne skaleczenia. Stąd do dziś nie bardzo się to wszystko goi, silne zaczerwienienia, swędzenie, itd. Do mówienia wymaganym jest zatykanie otworu, ale jak zatykać jak wszystko boli i drażni ?
Dziś trafiając na Wasze forum jestem pod wrażeniem fachowości i znajomości rzeczy. Stąd prośba proszę o podanie podstawowych medykamentów (maści, płynów, lekarstw), które mogą mi przyspieszyć gojenie się tego wszystkiego. Albo proszę o podanie mi linków dot.mojego tematu.

Będąc z Wami, życząc wszystkim pogody duch,  kreślę pozdrowienia - Janusz

Offline

 

#2 2009-01-26 10:22:56

Alisha

Member

Zarejestrowany: 2007-09-26
Posty: 96
Punktów :   

Re: Dorosły po tracheotomii

Witam
i tak od razu podam Ci podstawowe preparaty do pielęgnacji :Octanisept do odkażania rany i jak się zagoi też, potem mozna też zwykłą solą fizjologiczną przemywać i do tego gaziki jałowe, na zaczerwienienia koło otworu lub pod opaską podtrzymująca polecam maść borną, jak coś gorzej się dzieje Polseptol... Warto kupować gaziki beznitkowe pod rurkę lub specjalne podkłady.

pozdrawiam

Offline

 

#3 2009-01-26 12:36:57

anysz2

Member

4354711
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-07-25
Posty: 286
Punktów :   

Re: Dorosły po tracheotomii

Witaj,
jeśli będziesz wymieniał rurkę tracheostomijną, to koncówkę posmaruj znieczulającym żelem lignocainum A 2%.
Preparaty do odkażania juz podała Alisha. tez je polecam, są dostępne bez recepty. Lignocainum A jest na receptę, ale jak zagadałam aptekarkę, ze to do wymiany rurki w domu, to mi sprzedała.
Zapewne łatwiej Ci będzie próbować mówić, jak wszystko się zagoi.
Gaziki jałowe dostaniesz w aptece. Są też specjalne gaziki jałowe pod rurkę tracheo z wycięciem Y - ale w aptekach nie wiedzą o co chodzi i należy je kupować w sklepach medycznych, przynajmniej ja mam takie doświadczenia.

No i pisz jeśli masz dalsze pytania, to jest forum założone przez rodzica, ale przecież problem dotyczy również dorosłych. Poza tym jako dorosły, który może opisać swoje dolegliwości i podzielić się doświadczeniem - co przeszkadza, a co jest pomocne w życiu codziennym z tracheo - jesteś tu bardzo mile widziany.

Pozdrawiam i życzę powrotu do formy.

Offline

 

#4 2009-01-26 19:03:32

JOLA

Member

Zarejestrowany: 2008-09-16
Posty: 48
Punktów :   

Re: Dorosły po tracheotomii

cześc poszukaj  jest taki poradnik ŻYCIE BEZ KRTANI moja córka ma 7 lat i mam taki poradnik napisz mi na gg 11162147 twój nr to ci prześle link musze poszukac bo nie jestem taka szybka w kompie.Ja bardzo dużo sie dowiedziałam wynalazłam super apaszki laryngologiczne dla dorosłych ale ja skracam zapinane na rzepe w pełni zakrywa rure nikt sie nie gapi a swobodnie sie oddycha,oraz jak sie zagoisz można kupic i stosowac zastawki foniatryczne super rzecz jest bardzo duże teraz akcesorii do rurek musisz poczytac.pozdrawiam serdecznie.Ja to przemywam woda utlenioną smaruje na zmianę tormentiol,allantan masc z wit.A.poprosty podejdz sobie do laryngologa i powinien cie objąc fachową opieką .

Offline

 

#5 2009-01-26 19:53:09

mirka

Member

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-09-22
Posty: 94
Punktów :   

Re: Dorosły po tracheotomii

Tuz po zabiegu  szyje mojego synka smarowali polseptolem w maści, na gazik pryskając neomecynę. teraz szyje  pod opaską i  gazikami smaruje  bepantenem lub alantanem w maści.

Offline

 

#6 2009-01-26 22:11:06

ludvia032

Member

6852573
Skąd: Trzcianka
Zarejestrowany: 2008-11-27
Posty: 37
Punktów :   

Re: Dorosły po tracheotomii

Kiedy mojemu synkowi zrobiło sie spore zaczerwienienie wokół rurki i było tylko gorzej, mama powiedziala mi o tormentiolu, kilka dni i po kłopocie.

Offline

 

#7 2009-01-28 11:26:44

janusz52

New member

Zarejestrowany: 2009-01-25
Posty: 3
Punktów :   

Re: Dorosły po tracheotomii

Witam wszystkie miłe Panie.

Bardzo, a bardzo dziękuję za podanie mi listy medykamentów, które pomogą mi w gojeniu się ran pooperacyjnych.
Pozwolę sobie podać niniejszy serwis tj. http://potracheotomii.pun.pl kolegom i koleżankom po laryngektomii z forum http://bezkrtani.socjum.pl/, gdyż Wasze rady - jak wcześniej  napisałem - są rzeczowe i konkretne przez co zapewnie jeszcze przyniosą dużo pożytku innym.

Dziękuję i ciepło Wszystkich pozdrawiam - Janusz

Offline

 

#8 2009-01-28 11:52:05

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: Dorosły po tracheotomii

Panie Januszu - proszę się nie krępować i forum polecać. Stworzyłam je z myślą o wszystkich po zabiegu tracheotomii, nie tylko o dzieciach.

Od dłuższego czasu jest nawet sekcja: "Dorośli" ale jak dotąd nie zagospodarowana... jeśli będzie takie zapotrzebowanie to podciągniemy ją do góry forum aby była bardziej widoczna.

Pozdrawiam serdecznie


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#9 2010-07-05 14:06:58

ania

New member

1884802
Zarejestrowany: 2010-05-04
Posty: 1
Punktów :   

Re: Dorosły po tracheotomii

witam!! Mój tata jest prawie 2 miesiące po tacheotomii.  Po ostatnim udarze miał problem z jedzeniem i oddychaniem. Teraz nie ma kłopotu z oddychaniem! Oprócz tego  ma sondę do żołądka :-) Na szczęście jest sprawny!!!!!
Mam pytanie- czy są jakieś ułatwienia w mówieniu? Kilka lat temu oglądałam program w TV na ten temat. Chory posługiwał się jakimś przyrządem z mikrofonem. Nie wiem jak ten przyrząd  się nazywa.....
a może żle myślę i nic nie ma?.....
mam jeszcze jedno pytanie- co jaki czas wymienia się metalową rurkę?
Dziękuję za odpowiedż
Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez ania (2010-07-06 09:19:42)

Offline

 

#10 2018-01-14 11:41:26

Andrzej59

New member

Zarejestrowany: 2018-01-14
Posty: 1
Punktów :   

Re: Dorosły po tracheotomii

Witam serdecznie opiekuję się mamą która jest w śpiączce już 5 lat i od kilku miesięcy jest ,,nieszczęśliwym posiadaczem" bakterii pseudomonas aeuroza i zrobiło się paskudne zaczerwienienie około do okoła rurki tracheo nie wiem czy bakteria jest tego powodem ale to się rozchodzi poza kołnierz rurki mój lekarz nie może sobie z tym poradzić może ktoś by mi pomógł ? dziękuję z góry za każdą radę

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
http://jarekw.eu Kenia berlin-hotel Ciechocinek wellness pakiety malowanie elewacji warszawa wodomierze wrocław