Po Tracheotomii

Forum dla Rodziców Dzieci po zabiegu tracheotomii

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie

Drogi Gościu. Witamy na naszym Forum i gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w wymianie doświadczeń. Jednocześnie informujemy, że część tematów jest dla Ciebie niedostępna. Jeśli chciałbyś mieć dostęp do wszystkich tematów prosimy o zarejstrowanie się lub kontakt z administratorem forum: gofer73@gazeta.pl

#1 2007-06-01 08:55:01

olik_wroc

Member

Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-05-17
Posty: 27
Punktów :   

Bariery architektoniczne - uwięzieni na parterze

Wierząc w to ze kiedyś uda nam się zabrać Danusię ze szpitala do domu postanowiliśmy zmienić mieszkanie z trzeciego pietra na parter. Jest to nowo budowany blok. Okazało się jednak że spółdzielnia nie dopilnowała projektu i nie jest on przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Mamy wygodne mieszkanie na parterze do, którego prowadzi ok. 8 schodów. W trakcie rozmów z przedstawicielem SM usłyszałam zapewnienie że cyt. „jakoś to załatwimy”. Ponieważ budynek chyba jeszcze nie został odebrany przez Nadzór Budowlany myślałam poinformować ich o tym z prośbą o zwrócenie na to uwagi ale nie chce wchodzić w konflikt ze spółdzielnią. Czy myślicie że po odbiorze budynku będę mogła wymagać od SM wykonania podjazdu pod drzwi mojego mieszkania? Czy przepisy zawarte w Prawie Budowlanym mówią tylko na temat nowopowstających budynków na etapie projektowania i wykonania? Czy przepisy te należy rozumieć że dostępność ma być zapewniona po budynku (klatka schodowa) czy do poziomu mieszkań (parter)?  Czy jeśli budynek już istnieje zarządca ma obowiązek dostosować go do potrzeb osób niepełnosprawnych? 
Myślałam poprosić ich o zakup takiego składanego demontowanego podjazdu, który chowałabym do wózkowni, żeby nie przeszkadzał innym na wąskiej klatce schodowej (koszt ok. 600-800zł) myślicie że mogę tego od niech wymagać i na co mam się powoływać.

Offline

 

#2 2007-06-01 12:42:36

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: Bariery architektoniczne - uwięzieni na parterze

Danusiu - my jesteśmy na tym samym etapie w czerwcu odbieramy klucze również do mieszkania na parterze i szczerze jestem pełna obaw. Ale z tego co wiem jest obowiązek dostosowania wszystkich budynków budowanych po bodajze 2000 roku do potrzeb niepełnosprawnych (odpowienie nachylenie podjazdów, bezprogowe drzwi na korytarz, winda, podjazdy dla wózków, miejsca parkingowe). Pomysł z Nadzorem jest niezły - mozesz ich wypytać o wymagania prawne w tej kwestii. Moim zdaniem Developer czy Spółdzielnia MUSZĄ dostosowac budynek tak abyście mogly wychodzic z domu.  Walcz, ja też mam taki zamiar jeśli sie okaże, że mój developer nawali


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#3 2007-08-06 21:03:04

Ewa_Iza

Member

Zarejestrowany: 2007-07-29
Posty: 112
Punktów :   

Re: Bariery architektoniczne - uwięzieni na parterze

Danusiu my przechodziliśmy przez taką samą sytuację .Kiedy Iza wróciła do domu ze szpitala też zamieniliśmy mieszkanie z 2 piętra na parter .Ale i tam był problem z zejściem z 5 schodkow .Wtedy lekarz ortopeda wypisał mi wniosek na podjazd który sfinansował Centrum Pomocy Rodzinie .Podjazd jast aluminiowy lekki składany .Pozłożeniu wygląda jak walizka .Powodzenia.

Offline

 

#4 2008-11-19 16:42:07

anysz2

Member

4354711
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-07-25
Posty: 286
Punktów :   

Re: Bariery architektoniczne - uwięzieni na parterze

Podciągam ten wątek ze względu na moje ostatnie doświadczenia - znajomi poprosili mnie o pomoc w wyborze mieszkania i miałam okazje przyjrzeć się ofertom nowego budownictwa - dlatego zwracam uwagę wszystkim osobom, które planują kupno mieszkania lub domu - od 2007 roku prawo budowlane zobowiązuje do projektowania budynków wielorodzinnych i użyteczności publicznej przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Dotyczy to budynków nowych oraz tych remontowanych po 2007.
Jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe - to w budynkach, gdzie jest winda - wszystkie kondygnacje muszą być dostępne, a w budynkach mieszkalnych niskich (do 4 kondygnacji) - zakłada się, ze parter jest dostępny dla niepełnosprawnych.

Jeśli ktoś z Was planuje kupno mieszkania - pamiętajcie, aby oprócz rzutu mieszkania, sprzedawca pokazał wam też plan terenu, gdzie należy sprawdzić, czy do budynku prowadzą schody zewnętrzne i jeśli tak to czy jest przewidziany podjazd. Naoglądałam się już budynków "dostosowanych", do których prowadziły np 2 stopnie w terenie.....
Dostępny parter oznacza, ze nie ma ani jednego stopnia, a jeśli są - to musi być podjazd, a tłumaczenia, ze na prośbę/wniosek kupującego zrobi się podjazd składany stalowy są niezgodne z prawem - chyba, ze taki podjazd widnieje w projekcie i będzie zamontowany obligatoryjnie, a nie "na prośbę"
Pamiętajcie, że w przypadku gdy kupujecie mieszkanie i w czasie realizacji okazuje się, że obiekt nie spełnia tych wymagań - warto zgłosić sprawę do Nadzoru Budowlanego - zgodnie z prawem nie ma takiej możliwości, aby nowe budynki mieszkalne były niedostępne dla niepełnosprawnych, prawo nie przewiduje ŻADNYCH odstępstw od tych przepisów.

I jeszcze jedna ważna rzecz - często kupuje się mieszkania w domach jednorodzinnych, bliźniaczych, szeregowych - budowane przez jednego developera w ramach "osiedla". Wtedy należy szczególnie zwrócić uwagę, czy oferowane nam mieszkanie / dom jest dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych, ponieważ przepisy, o których pisałam wcześniej dotyczą budownictwa WIELORODZINNEGO, a domy typu bliźniak, czy szeregówka to domy JEDNORODZINNE, a więc istnieje niestety taka możliwość, ze nie będą przystosowane dla niepełnosprawnych.

Pamiętajcie też, że o ile drzwi zewnętrzne w mieszkaniach mają 90cm, to już wewnętrzne standardowo tylko 80cm, więc należy się zastanowić, czy już na etapie wykonywania ścian wewnętrznych nie warto ich poszerzyć, aby użytkowanie mieszkania było wygodniejsze. 80cm to trochę mało, aby bez dokładnego wpasowania się w otwór drzwiowy ze spokojem przejechać. poza tym często łóżka rehabilitacyjne i inny dodatkowy sprzęt jest szerszy.

Offline

 

#5 2008-11-20 13:35:14

lnika4

Member

1732891
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2008-07-08
Posty: 78
Punktów :   
WWW

Re: Bariery architektoniczne - uwięzieni na parterze

witam,
my też mieszkamy na parterze a mimo wszystko jesteśmy uwięzieni - sąsiedzi nie wyrażają zgody na zbudowanie podjazdu. To nic że średnia wieku sąsiadów wynosi 60 - 65 lat i jedną z sąsiadów jest Pani która od 20 lat nie porusza się sama ( najpierw kule a od 2 lat wózek).
Czysta złośliwość …. Przykra jest życzliwość „katolików – Polaków”
Pozdrawiam
Lucy / lnika4@wp.pl


Lucyna Mama Dawidka SMA, 4 lata
www.dawid-nagorski.pl

Offline

 

#6 2008-11-21 11:03:59

anysz2

Member

4354711
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-07-25
Posty: 286
Punktów :   

Re: Bariery architektoniczne - uwięzieni na parterze

Linka4, nie wiem jaką macie sytuację własnościową mieszkania (lokator, właściciel, we wspólnocie czy w spółdzielni). od tego wiele zależy, ale wydaje mi się, ze dostęp dla niepełnosprawnych jest jednym z podstawowych przepisów i sądzę, ze można próbować uzyskać zgodę odwołując się do odpowiedniego organu. Jeśli chcesz, to mogę spróbować rozeznać trochę sytuację, gdzie powinnaś uderzyć z odpowiednim pismem, tylko musiałabym trochę więcej wiedzieć o waszej sytuacji mieszkaniowej (jak wyżej pisałam). Nie mogę nic obiecać, ale jeśli masz ochotę, to napisz mi maila. Jestem architektem i z racji tego udaje mi się czasem rozwiązać tego typu problemy, bo znajomość prawa budowlanego to część mojej pracy.

Offline

 

#7 2011-03-29 19:59:10

aglo

Member

Zarejestrowany: 2010-10-11
Posty: 43
Punktów :   

Re: Bariery architektoniczne - uwięzieni na parterze

Podbijam kolejny temat.

Szukam firmy, która wykona podjazd dla wózka na schodach wewnętrznych (całe 8 schodków).

Wydawałoby się, że sprawa prosta, ale jednak taką nie jest.

Najlepiej, żeby podjazd był składany i mocowany do ściany.
Rozmawiałam z jednym fachowcem-robił takie, wychodziły za ciężkie i nie spełniały swojej funkcji.

Czy ktoś z Was ma doświadczenie z rampami teleskopowymi?
http://www.mobilex.pl/rampy_teleskopowe.php

Niby 6 stopni, ale może byśmy się załapali (mierzyłam dziś-300 cm jak w łeb nasze schody mają).

Nasza wspólnota mieszkaniowa bardzo chętna do pomocy.
Jednakże blok obok ma złe doświadczenie ze stałymi podjazdami składanymi (mocowanymi do ściany). No i odradzają montowanie takich wynalazków.

Wizja windy do balkonu mi się nie uśmiecha...

POMOŻECIE??

Byłam dziś w PCPR-ew. dofinansowanie może w przyszłym roku.
Może.

Pozdrawiam

Offline

 

#8 2011-04-04 17:38:40

anysz2

Member

4354711
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-07-25
Posty: 286
Punktów :   

Re: Bariery architektoniczne - uwięzieni na parterze

A jesteś pewna, że taka rampa zda egzamin przy wciąganiu ciężkiego wózka po schodach? 8 stopni to różnica wysokości co najmniej 1,2m. Takie szyny oparte o stopnie dają bardzo duży kąt spadku - jak dla mnie nie do przyjęcia. Nasza Kimba z dzieckiem i sprzętem to już teraz minimum 35kg i nie wyobrażam sobie, żebym dała radę zejść z nim po takiej pochylni bez wyrywania wózka przede mnie, bo w górę to może jeszcze jakoś bym popchnęła. Przy 8 stopniach sugerowałabym jednak poszukać platformę składaną i montowaną do ściany z boku biegu schodów.
Co do opinii fachowców wykonujących prace budowlane to byłabym ostrożna. To, że ktoś robił, nie znaczy, że potem użytkował i jego opinia nie jest dla mnie wiarygodna. Może lepiej sprawdzić w jakimś urzędzie lub innym miejscu publicznym jak działa platforma montowana z boku schodów. Jeśli wiesz gdzie w waszym mieście mają coś takiego zamontowane, to najlepiej to obejrzeć i sprawdzić. Często producent takiej platformy może podać konkretne miejsca, gdzie montował takie elementy i gdzie można je sprawdzić.
Dla ciężkiego wózka inwalidzkiego, bez względu czy dziecięcego czy dla dorosłych, szyny oparte na stopniach wg mnie nie zdadzą egzaminu przy 8 stopniach. Sens użytkowania czegoś takiego widzę przy różnicy poziomów max do 3 stopni.

Offline

 

#9 2011-04-05 14:47:36

exy117

Member

Zarejestrowany: 2009-11-16
Posty: 68
Punktów :   

Re: Bariery architektoniczne - uwięzieni na parterze

My mamy zrobione szyny na pięciu schodach i jest ciężko tzn. jak schodzimy to wózek strasznie ciągnie w dół a z kolei do góry trzeba mocno pchać .Z mojego doświadczenia jeżeli mogę doradzić to zróbcie tą platformę szyny nie są dobrym rozwiązaniem.

Offline

 

#10 2011-04-11 21:22:58

WoWeK

Member

Zarejestrowany: 2009-12-04
Posty: 24
Punktów :   

Re: Bariery architektoniczne - uwięzieni na parterze

Szyny są ok do 2-3 schodków potem to już wyprawa. Zjazd i wjazd jest dość trudny. Jakimś rozwiązaniem jest schodołaz z platformą ale przy ogólnej mizerii i biedzie w najbliższym czasie są raczej małe szanse bo PCPRy gołe i wesołe.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Kapowlito Real Estate Casa #1 Mon Plaisirweg Hotely Brunej Ciechocinek restauracje