Po Tracheotomii

Forum dla Rodziców Dzieci po zabiegu tracheotomii

Ogłoszenie

Drogi Gościu. Witamy na naszym Forum i gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w wymianie doświadczeń. Jednocześnie informujemy, że część tematów jest dla Ciebie niedostępna. Jeśli chciałbyś mieć dostęp do wszystkich tematów prosimy o zarejstrowanie się lub kontakt z administratorem forum: gofer73@gazeta.pl

#1 2015-01-19 00:01:13

aniaka

New member

Zarejestrowany: 2014-12-16
Posty: 9
Punktów :   

Dekaniulacja - jak wygląda

Mam prośbę do rodziców, których dzieci miały usuwaną rurę. Czy możecie opisać jak to przebiegało?

Offline

 

#2 2015-01-20 21:17:16

 Kaska

Member

3704188
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2008-07-09
Posty: 320
Punktów :   

Re: Dekaniulacja - jak wygląda

Pojechaliśmy z Kubą do szpitala, gdzie została wykonana endoskopia. Badanie wykazało możliwość dekaniulacji, do której przygotowywaliśmy się kilka miesięcy. Po badaniu po prostu została wyjęta rura i zaczęła się obserwacja dziecka, oczywiście na Oddziale. Niestety wieczorem Kuba zaczął coraz głośniej a następnie gorzej oddychać. Probowano inhalacjami wzmocnić oddech, ale niestety nic z tego nie wyszło i w godzinach wieczornych założona została rura. Okazało się, że bez operacji nie będzie możliwa dekaniulacja. Operacja odbyła się kilka dni później i na 6 tygodni wróciliśmy z rurą do domu. Po 6 tygodniach wróciliśmy do szpitala i procedura została powtórzona. Endoskopia, dekaniulacja i obserwacja. Tym razem oddech był stabilny i nie było duszności. Wypisano nas do domku, a po 6 tygodniach wrócilismy na plastykę stomii. Od tego czasu minęły prawie 3 lata. Kuba, ze względu na uszkodzenie oddycha głośniej, szybciej się męczy, ale bez rurki. Tak u nas przebiegła dekaniulacja. Pozdrawiam, Kaska

Offline

 

#3 2015-01-22 14:13:30

 kasiac1973

Member

Zarejestrowany: 2011-07-05
Posty: 241
Punktów :   

Re: Dekaniulacja - jak wygląda

Dekaniulacja wbrew pozorom nie jest taką prostą sprawą.Dziecko by było dekaniulowane musi samodzielnie oddychać w dzień i w nocy (najlepiej sprawdzić to z korkiem).W naszym przypadku nie obeszło się bez operacji poszerzenia krtani tak jak w przypadku Kasi i Kubusia.U nas jednak po operacji pojawiły się komplikacje,bo Marcin bardzo mocno kaszlał i zachłystywał się przy piciu i jedzeniu więc przez ponad tydzień dokarmiany był sondą.Potem doszły komplikacje z odkrztuszaniem flegmy,a synek miał jej na prawdę dużo i nie potrafił jej samodzielnie odkrztusić więc zachorował na zapalenie oskrzeli a potem płuc.Wylądowaliśmy na pediatrii,gdzie pokazano nam jak drenować dziecko,tzn.odpowiednio musieliśmy synka oklepywać i uczyć kaszleć.Oczywiście nie obeszło się bez antybiotyku.Z tym że z tego co wiem nie każde dziecko tak przechodzi dekaniulację przeważnie jest to w innych przypadkach mniej skomplikowane niż u nas.Najważniejsze jest to by umiało oddychać z zatkaną rurą przez cały dzień i w nocy,a jeszcze przy tym żeby umiało odkaszleć flegmę samodzielnie to wtedy będzie wielki sukces.
Pozdrawiam

Offline

 

#4 2015-01-23 14:11:36

aniaka

New member

Zarejestrowany: 2014-12-16
Posty: 9
Punktów :   

Re: Dekaniulacja - jak wygląda

Dziewczyny, dziękuję za odpowiedz. My na nowo cwiczymy zatykanie bo mlody chorował. Teraz juz przesypia noce z oratorem. Za jakis czas bedziemy zatykac koreczkiem. 11 marca mamy kolejną endoskopie w Poznaniu no i mamy cichą nadzieję, ze będą chcieli spróbować wyciągnąć rurke. Oczywiście Maks musi samodzielnie oddychac.
Pozdrawiam Ania

Offline

 

#5 2017-08-22 07:18:52

MamaChrobotka

New member

Zarejestrowany: 2017-08-16
Posty: 3
Punktów :   

Re: Dekaniulacja - jak wygląda

Witam,
czy spotkaliście się z opinią, że dekaniulacja nie powinna być przeprowadzana przed drugim rokiem życia ze względu na nieprawidłowe zarastanie "dziurki"?
Pozdrawiam Asia

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
zobacz stronę naklejka znaku drogowego sklep