Po Tracheotomii

Forum dla Rodziców Dzieci po zabiegu tracheotomii

Ogłoszenie

Drogi Gościu. Witamy na naszym Forum i gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w wymianie doświadczeń. Jednocześnie informujemy, że część tematów jest dla Ciebie niedostępna. Jeśli chciałbyś mieć dostęp do wszystkich tematów prosimy o zarejstrowanie się lub kontakt z administratorem forum: gofer73@gazeta.pl

#1 2012-04-12 19:05:11

Basik

Member

22586075
Zarejestrowany: 2007-03-25
Posty: 512
Punktów :   

Legitymacja inwalidzka typu "B"

Wczytuję się jakie ulgi przysługują osobom niepełnosprawnym i opiekunom poza granicami kraju i często pojawia mi się wymóg posiadania legitymacji inwalidzkiej typu "B".

Słyszał ktoś o takowej?

Mój syn posiada Legitymację Osoby Niepełnosprawnej i to upoważnia go i opiekuna do np bezpłatnych przejazdów MZK, wejść do muzeów czy zoo.
Ale nigdzie nie ma dopisku "B"

Pytam bo bilety wstępu na zagraniczne atrakcje to niezły wydatek, a jeżeli można go zminimalizować to już inaczej wygląda takie rodzinne korzystanie  z atrakcji.
Wiem, że szczególnie kontrolują to na terenie Niemiec (jadąc tam pociągiem z Antkiem konduktorka uparła się, że nasza legitymacja jest nieważna i musiałam zapłacić na bilety bez żadnych zniżek).

Będę wdzięczna za informacje w temacie "B" na legitymacji, a swoja drogą popędzę do urzędu po informację.

Offline

 

#2 2012-04-13 08:31:16

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: Legitymacja inwalidzka typu "B"

Basia - ja nie miałam pojęcia wogóle o żadnych legitymacjach...(bezczelnie założyłam że stan naszych dzieci wystarczy za wszelkie legitymacje - zresztą w Polsce to działa)

możesz wrzucić jakieś informacje?


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#3 2012-04-13 16:02:10

Basik

Member

22586075
Zarejestrowany: 2007-03-25
Posty: 512
Punktów :   

Re: Legitymacja inwalidzka typu "B"

Gosiu i tu byś się zdziwiła, ale nie zawsze stan naszych dzieci wystarczy. Zależy na kogo trafisz, korzystając z ulgi musisz mieć dokument uprawniający do korzystania z owej ulgi  (tak jak dzieci muszą jeździć z legitymacją szkolną by mogły skasować bilet ulgowy)

Antek ma LEGITYMACJĘ OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ, KTÓRA NIE UKOŃCZYŁA 16 ROKU ŻYCIA.

Legitymację wydaje się osobom z dużymi ograniczeniami ruchowymi, które wymagają obecności opiekuna.

Wydaje je Zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.

W naszym mieście upoważnia nas to do np bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską, zarówno Antka jak i opiekuna. Wiem , że są też zniżki na przejazdy PKP i PKS, ale tam nawet nie próbuję "wpychać" się z wózkiem (ukochane schodki i wąziutkie wejścia....)

Ze wstępnego rozeznania wiem, że "B" wydaje się osobom po 16 roku życia, więc w dalszym ciągu nie wiem jak poza granicami udokumentować prawo do korzystania z ulg  (chcemy pojechać na tropikalną wyspę k. Berlina, a tam opiekun może wejść za darmo, co daje oszczędność 35 euro, więc jest o co zabiegać)

Offline

 

#4 2012-04-13 22:17:01

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: Legitymacja inwalidzka typu "B"

Basiu - dzięki za doinformowanie - jak widać muszę raczej zakręcić się za ta legitymacją

PS. też myślałam że zabierzemy Precla na tropikalną wyspę, ale po moim pobycie tam w zeszłym roku stwierdziłam że się nie odważę. Temperatura i wilgotność jest taka, że mi palpitacje serca przeszły dopiero po dwóch godzinach

Zresztą między nami tam naprawdę nie ma nic ciekawego


Aktualizacja z 16/04:

Dzwoniłam dziś do stołecznego zespołu orzekania o niepełnosprawności i dowiedziałam się, że Szymon dostanie

LEGITYMACJĘ OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ, KTÓRA NIE UKOŃCZYŁA 16 ROKU ŻYCIA

zgodnie ze standardem lokalnym bez zdjęcia - bo dzieciom nie wydaje się legitymacji ze zdjęciem i już.

Pani o dopisku "B" nic nie wiedziała, ba stwierdziła nawet, że nie wie czy ta legitymacja ma moc prawną poza granicami naszego kraju

Czas oczekiwania 2 tygodnie - tak więc nawet nie wiem czy zdążymy przed wyjazdem..


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Zbiorniki na wodę deszczową Gubin spuszczel domowy dentysta rydułtowy wodomierze wrocław cena