Po Tracheotomii

Forum dla Rodziców Dzieci po zabiegu tracheotomii

Ogłoszenie

Drogi Gościu. Witamy na naszym Forum i gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w wymianie doświadczeń. Jednocześnie informujemy, że część tematów jest dla Ciebie niedostępna. Jeśli chciałbyś mieć dostęp do wszystkich tematów prosimy o zarejstrowanie się lub kontakt z administratorem forum: gofer73@gazeta.pl

#1 2009-09-03 08:53:06

lnika4

Member

1732891
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2008-07-08
Posty: 78
Punktów :   
WWW

nieszczęsne wypróżnianie

Dawid od kiedy pamiętam ma problemy z wypróżnianiem. Je dużo owoców, warzyw. Pije również spore ilości soków, nektarów (dobrze ze chce bo Mały oprócz SMA ma wielotorbielowatość nerek). Codziennie dostaje olej lniany. Je bardzo mało słodyczy (prawie wcale) a mimo to nie może sam się wypróżnić. Stosujemy mikrowlewki doodbytnicze ale i z ich pomocą ciężko idzie. Problem jest również w tym, że jak Dawid nie zrobi co trzeba przynajmniej co 2 dni to potem z wysiłku wymiotuje, a wypróżnić się i tak nie może.
Proszę  napiszcie czy Wasze Pociechy również mają ten problem i jak sobie z tym radzicie, bo ja nie mam pomysłu jak pomóc Dawidkowi

Lucyna


Lucyna Mama Dawidka SMA, 4 lata
www.dawid-nagorski.pl

Offline

 

#2 2009-09-03 10:08:37

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: nieszczęsne wypróżnianie

Oj mamy

Szymon rzadko robi samodzielnie kupę. U nas przyjęta częstotliwość to raz- dwa razy w tygodniu.

w skrajnych sytuacjach pozbywamy się kupy mechanicznie, na codzień przy zastosowaniu diety (picie, śliwki, jogurty, kiwi, morele) jakoś dajemy radę z wyciskaniem i masażem brzucha.

wlewki i farmaceutyki nie pomagają.

olej lniany również..


i szczerze nie mam pomysłu na to jak ogarnąć ten problem.


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#3 2009-09-03 13:28:08

anysz2

Member

4354711
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-07-25
Posty: 286
Punktów :   

Re: nieszczęsne wypróżnianie

My co prawda nie sma, ale też "mięśniak" i problem znany.
Mamy też problem z ulewaniem i lekarz zapisał nam do codziennego stosowania gasprid - lek, który pomaga na ulewanie i reguluje pracę jelit. Mamy małą dawkę 3 x dziennie przed posiłkiem i ten lek naprawdę nam pomaga - problemu praktycznie nie ma, stolec regularnie co drugi dzień albo i co dzień.
Organizm na razie do leku się nie przyzwyczaił, bo mimo, że stosujemy go od stycznia - to cały czas działa. Mamy czasem sporadycznie problemy (np. jak mały wrócił po kilkudniowym pobycie w szpitalu) i wtedy zalewam 3-4 suszone śliwki gotowaną wodą, po jakimś czasie wszystko mielę  i taką papkę daję do jedzenia (50-75ml, nie więcej) działa zawsze, raz nawet przedobrzyłam i musiałam pościel zmieniać, bo pielucha nie wytrzymała obciążenia
Na wszelki wypadek mam w domu czopki glicerynowe, ale podaję je bardzo sporadycznie i raczej tylko wtedy, gdy widzę, że młody się wysila i ciężko mu idzie (jak ma duży opór materii to i zwymiotować potrafi). Mamy też laktulosum (chyba tak to się pisze) ale to też trzymam w szafce na zapas - w razie totalnego zatkania, używałam zaledwie kilka razy.

Musimy bardzo pilnować regularności, by wypróżnianie było choć co 2 dni, bo jak się nie uda to po 3 dniach zawsze mamy problem - zalegania w żołądku, wymioty, bóle brzucha.

Generalnie gasprid i śliwki suszone w razie alarmu u nas praktycznie załatwiły problem na stałe, a żadne owoce i jogurty tak naprawdę nigdy nie działały tak jak byśmy sobie tego życzyli.

Offline

 

#4 2009-09-03 13:38:07

lnika4

Member

1732891
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2008-07-08
Posty: 78
Punktów :   
WWW

Re: nieszczęsne wypróżnianie

dzięki bardzo dziewczyny. u Dawida tez ani sliwki ani jogurty nie pomagają. Mały na refluks dostaje helicyd 10, laktulosum stosowaliśmy pare miesięcy i prócz gazów nic nie pomagał...
Ale musicie przyznac, ze chociaż z tym śmierdzącym tematem mogłybyśmy mieć spokój - a i to pod górkę :-)


Lucyna Mama Dawidka SMA, 4 lata
www.dawid-nagorski.pl

Offline

 

#5 2009-09-03 14:01:06

ewa 39

Member

Zarejestrowany: 2009-04-06
Posty: 33
Punktów :   

Re: nieszczęsne wypróżnianie

u nas długo to trwało zanim wypracowaliśmy metodę taką  rano naczczo 10 ml olej lniany a póżniej masaż brzuszka przed każdym posiłkiem i problem znikną oczywiście bardzo ważne są owoce .

Offline

 

#6 2009-09-03 14:34:14

nitka82

Member

Zarejestrowany: 2009-05-28
Posty: 100
Punktów :   
WWW

Re: nieszczęsne wypróżnianie

U nas też z tym duży problem.Jakiś czas po wprowadzeniu Nutrini było lepiej a teraz znowu zaparcia się pojawiają.Ja robię tak że śliwki zalewam na noc przegotowaną wodą i rano na czczo tę wodę do picia .śliwki dodaję później do deseru.Dobra jest też tak przygotowana woda z miodem i cytryną też na czczo.Do zupy daję oliwę z oliwek jedną łyżkę na 100 ml zupy.No i raz na jakieś dwa tygodnie herbatka figurka w celu usunięcia zalegań wszelkich.

Offline

 

#7 2009-09-03 15:22:28

goskaoch

Member

Zarejestrowany: 2007-05-21
Posty: 39
Punktów :   

Re: nieszczęsne wypróżnianie

witam,
Ola ma 7 lat z problemem wypróżniania zmagamy sie od urodzenia,mozna powiedziec ze sama sie nie robiła kupki, w zeszlym roku doszło do tego ze jak nie było wyprożnienia to nastepowało wstrzymanie moczu i po kilku godzinach brzuch był jak balon, wiec nauczyłam sie w razie co cewnikowac, jezeli chodzi o metody jakie stosowałam to wszystkie jakie tu opisujecie i kazda dzialała przez jakis czas a potem problem wracał jak bumerang. Obecnie nie daje Oli soków, jogurtów,oleju itp . Rano podaje na czczo Laktulose MIP-nowośc i ciepła przegotowana wode, potem odzywka nutrimed, herbatka owocowa lub ziołowa, zupa z miesem lub cos na mleku, woda przegotowana lub z sokiem domowej roboty i odzywka na wieczór. moje wnioski sa takie ze niektóre rzeczy podraznialy jej żołądek i bylo ich za duzo , mysle ze czasami chcemy dac naszym dzieciom duzo wartosci odzywczych ale niechcacy przedobrzamy. Po mojej Oli widze ze nie potrzebuje az takiego urozmaicenia, badania sa ok , masa ciala w sam raz nie za chuda i nie za gruba, no i moje dziecko z radoscia woła mame  bo samo zrobiło kupe . W sytuacjach gdy jest gorszy dzien albo za długo nie było wypróznienia  to delikatny masaz i mała pomoc z mojej strony. naprawde widze bardzo duza poprawe u mojej Oli

Offline

 

#8 2009-09-15 16:41:40

anysz2

Member

4354711
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-07-25
Posty: 286
Punktów :   

Re: nieszczęsne wypróżnianie

Jeszcze dodam swoje 3 grosze....
U nas na noc na posiłek jest kaszka na mleku - zawsze dawałam nestle 8 zbóż, a ostatnio za namową mojej pielęgniarki podaję nestle owsiano pszenną ze śliwką. I muszę powiedzieć, że po kilku dniach postanowiłam ograniczyć dawkę leku pomagającego na trawienie, bo ta śliwka w kaszce u nas działa i są nawet 2-3 stolce dziennie. Pielęgniarka mi to poleciła, bo podobno u jej innego pacjenta też kaszka ze śliwką pomogła.

p.s. Nie jestem pracownikiem nestle

Offline

 

#9 2009-09-15 20:25:36

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: nieszczęsne wypróżnianie

u nas nestle ze śliwką nie podziałało i w dodatku okropnie zatykało strzykawki

ale swoją droga pomysł na kaszkę ze śliwkami jest bardzo fajny - w Warszawie bardzo szybko znika ze sklepów


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#10 2009-09-15 20:31:26

jagoda

Member

1253962
Skąd: Łeczna
Zarejestrowany: 2007-05-18
Posty: 222
Punktów :   
WWW

Re: nieszczęsne wypróżnianie

Ja już nie mam tego problemu!!!! piszę całkiem poważnie,długo się z tym męczyłam Łukaszek wymiotował I NOSEM mu leciało jeśli nie robił kupy 3 dni.
byłam z nim nawet na USG BRZUCHA bo mu jelita stały, wlewki REKTALNA I ENEMA NIC nie pomagały CZASEM PARAFINA DOODBYTNICZO ALE RZADKO KUPA BYŁA RAZ NA TYDZIEŃ TWARDA PLASTELINO WATA , olej lniany nic lactulosum na 2 tygodnie i tez nie było kupy , musiałam masować odbyt koszmar.
teraz wam POWIEM JAK SIĘ TEGO POZBYŁAM POSZPERAŁAM W INTERNECIE I ZNALAZŁAM BARDZO DOBRĄ DIETĘ NIE POLECAM DLATEGO ŻE SAMA U SYNKA STOSUJĘ ALE NAPRAWDĘ NIE TYLKO MI POMOGŁA...

debridat pomógł razem z aloesem po miesiącu załatwia się sam i naprawdę jelita pracują teraz 2 miesiące dostaje leki i jesteśmy na dobrej drodze odstawienia ale DIETĘ TEZ ZMIENIŁAM OGRANICZYŁA NIEKTÓRE RZECZY I WPROWADZIŁAM NOWE
TO DUŻO PISANIA GDYBY KTOS BYŁ ZAINTERESOWANY TO NAPISZĘ CO DAJĘ
pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez jagoda (2009-09-15 20:33:07)

Offline

 

#11 2009-09-15 21:35:07

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: nieszczęsne wypróżnianie

Jagoda - napisz proszę jeśli masz chwilę


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#12 2009-09-15 23:08:08

judyta

Member

Zarejestrowany: 2007-03-25
Posty: 141
Punktów :   

Re: nieszczęsne wypróżnianie

no wlasnie, napisz Jagoda-tez jestem ciekawa

Offline

 

#13 2009-09-16 09:33:13

lnika4

Member

1732891
Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2008-07-08
Posty: 78
Punktów :   
WWW

Re: nieszczęsne wypróżnianie

Jagoda - napisz proszę o tej diecie

p.s. u nas debridat nie sprawdził się pomimo nachalleno przepisywania go przez lekarzy do czasu aż jedna pielęgniarka (w trakcie pobytu w szpitalu) sama chciała go podać i została obzygana przez Dawidka :-)


Lucyna Mama Dawidka SMA, 4 lata
www.dawid-nagorski.pl

Offline

 

#14 2009-09-17 21:33:29

jagoda

Member

1253962
Skąd: Łeczna
Zarejestrowany: 2007-05-18
Posty: 222
Punktów :   
WWW

Re: nieszczęsne wypróżnianie

przepraszam nie miałam czasu już piszę....

RANO:
COLON C z zieloną herbatą (oczywiście parzoną w nocy zeby rano była chłodna) albo z sokiem z winogron, albo z jabłek , pomarańczy ,grejpfruta , przegotowaną ciepłą woda   ja daję jeszcze DEBRIDAT I ALOES ale to już indywidualna sprawa

póżniej
płatki owsiane górskie(koniecznie górskie), albo otręby pszenne można na zmianę  zalać gorąca woda pogotować dorzucić suszone śliwki, morele, migdały , brzoskwinie , daktyle (zawierają bardzo dużo błonnika)
długo gotować bo migdały bardzo długo rozmiękają żeby dało się zmiksować ja to robię w nocy żeby na rano mieć bo to się bardzo długo studzi

jogurty rano u nas odpadają bo powodowały zaparcia ...

na DRUGIE ŚNIADANIE:
surowa marchewka bardzo drobno pokrojona albo starta, surowe jabłko ,porzeczki,  surowa brzoskwinia, surowe winogrono, kiwi, morela ( i inne owoce poza bananami z nich narazie musimy zrezygnować powodowały zaparcia)aby dało się zmiksować dodać nie jogurt tylko wycisnęły sok z grejpfruta , albo pomarańczy , marchwi surowych,albo cytryny, z arbuza nie próbowałam, sok z pomidora bez skórki

zupki całkowicie zrezygnowałam z mięsa na 2 tygodnie tylko ryby różnego rodzaju szczególne dorsz albo mintaj czasem morszczuk mało gotowanej marchwi w zupce pietruszka seler por, pietruszka koper  bardzo ważne kalafior powoduje rozwolnienie tylko nie często można na zmianę z brokułami , brukselka, aha zupki nie gęste bardziej wodniste na początek lepiej w jelitach się przemieszcza

po 2 tygodniach dawałam mięso z udka

kolacja

mleko u nas odpada nie wiem czy powodowało zaparcia ale lekarz kazał odstawić nie wiem czy to miało wpływ na efekty ale zastąpiłam to KEFIREM  z białym serem miksuję i jest dobrze

żeby nie było za mało białka , i żelaza czasem gotuję szpinak i żółtkiem , albo z natka pietruszki ale 2 razy w tygodniu albo szpinak dodaje do zupy na koniec razem z koperkiem i pietruszką

to jest dieta wysoko błonnikowa także trzeba pamiętać o dużej ilości płynów bo błonnik Nagłe dostarczenie organizmowi dużej dawki błonnika może wywołać wzdęcia i bóle brzucha. to prawda Łukaszek miał więc powolutku . Błonnik  w jelicie grubym wchłania wodę. JA DAJE PIC 30 minut PRZED KAŻDYM POSIŁKIEM .

kontrolujemy poziom żelaza u Łukaszka ponieważ żelazo powoduje zaparcia szpinak pomaga to regulować , i poziom wapna
nie wiem czy wam się to przyda ale myślę że częściowo tak odwiedziłam dietetyka w moim mieście i częściowo pomógł ustalić dietę tylko grochu i kapusty nie daję nie da się zmiksować a orzech uczuliły dodawajcie inne rzeczy tylko bogate w błonnik

link do tabeli produktów:
http://blonnikpokarmowy.fm.interia.pl/

pomaga mi bardzo
pozdrawiam i strasznie się rozgadałam  ale zaparcia psuły nam życie przez pare lat

Ostatnio edytowany przez jagoda (2009-09-17 21:43:24)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Hof zum Stadl - Ferienwohnung Nr 2 fumigacja cennik melt do udrażniania rur wrocław Ciechocinek restauracja usługi malarskie warszawa cena https://cncq.pl/t/domy-z-drewna/