Po Tracheotomii

Forum dla Rodziców Dzieci po zabiegu tracheotomii

Ogłoszenie

Drogi Gościu. Witamy na naszym Forum i gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w wymianie doświadczeń. Jednocześnie informujemy, że część tematów jest dla Ciebie niedostępna. Jeśli chciałbyś mieć dostęp do wszystkich tematów prosimy o zarejstrowanie się lub kontakt z administratorem forum: gofer73@gazeta.pl

#1 2010-06-24 10:23:46

anysz2

Member

4354711
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-07-25
Posty: 286
Punktów :   

zmiany po założeniu PEGa

Jesteśmy już ze 3 tygodnie z PEGiem i ogólnie jestem zadowolona - zabieg szybki, goiło się szybko, karmienie łatwe i młody dość szybko zaakceptował zmianę.

Zmieniła się - póki co na stałe - jedna sprawa i sama nie wiem, czy to dobrze, czy jakiś objaw niepokojący.
Od założenia PEGa kupy są luźne, często 2 dziennie. Wcześniej podawałam gasprid (poprawiał trawienie i ułatwiał sprawę przy zaparciach), ale musiałam zupełnie odstawić, bo na lekach było i 3 x dziennie i zdecydowanie zbyt luźno.
Od zabiegu podajemy osłonowo helicid i żadnych dodatkowych leków wspomagających trawienie. No i cały czas jest dość luźno i ze 2 x dziennie.

Czy to moja paranoja (jak zaparcie to się martwie, jak luźno to też....)??
A może jeszcze się żołądek do końca nie przyzwyczaił do "dziury w brzuchu" i trochę to inaczej pracuje?
Ktoś tak miał? Nie wiem, czy to już czas, żeby sprawdzić badaniami, czy jakieś bakterie są, czy też jeszcze poczekać, bo 3 tygodnie od zabiegu to niedużo.
Co myślicie?

Offline

 

#2 2010-06-24 10:49:10

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: zmiany po założeniu PEGa

Anysz - ja to nie pamiętam jak było po (bo to 4 lata temu prawie było) ale te kupy to może faktycznie jeszcze wynikają z jakiegoś podrażnienia żołądka po zabiegu?

U nas ciągłe zaparcia - niestety.


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#3 2010-06-24 21:44:21

nitka82

Member

Zarejestrowany: 2009-05-28
Posty: 100
Punktów :   
WWW

Re: zmiany po założeniu PEGa

Ja też nie pamiętam żadnych luźnych stolców po założeniu.A brzuch przy tym nie boli?Może nie zaszkodzi sprawdzić.Jakiś wymaz kału zrobić ,jeśli się dłużej utrzymują.

Offline

 

#4 2010-06-26 22:19:20

Alisha

Member

Zarejestrowany: 2007-09-26
Posty: 96
Punktów :   

Re: zmiany po założeniu PEGa

U nas luźno od zabiegu z parę m-cy było, bo mieliśmy kłopoty z tolerancją silikonowego pega i każdy pobyt na izbie przyjęć kończył się sraczką chrobliwą. Po paru m-cach unormowało się wraz z przejściem na Foleya i unikaniem szpitala. W tej chwili czasami Gosia robi po parę razy dziennie, ale w normie kupa zwarta, a czasami dziennie raz, raczej nie ma problemów już.

Offline

 

#5 2010-11-28 16:45:19

 atusia

Member

Skąd: Kujawsko-pomorskie
Zarejestrowany: 2010-11-16
Posty: 268
Punktów :   

Re: zmiany po założeniu PEGa

Witam serdecznie

Mam pytanie do mam dzieci z Pegiem, ale do tych, które nie są pod opieką hospicjum domowego.

Jak sobie radzicie z wymianą PEGA, czy robicie to samodzielnie w domu, czy za każdym razem gdy jest potrzeba stawiacie się na oddział? Zdarzają się bowiem sytuacje nieprzewidywalne i ja sobie nie wyobrażam bym  nie potrafiła tego sama wymieniać, szpital daleko więc nie zawsze od razu będzie możliwość dostania się do szpitala. Jak jest u Was?

Na razie nas synek ma pierwszy PEG, który powinien troszkę wytrzymać dłużej.

Pozdrawiam i dziękuję

Offline

 

#6 2010-11-28 17:13:14

ambro30

Member

Zarejestrowany: 2008-11-03
Posty: 12
Punktów :   

Re: zmiany po założeniu PEGa

Witam,
muszę Cię uspokoić Atusiu, PEGA wymieniają tylko podczas zabiegu lekarze po uprzednim uśpieniu dziecka. Dlatego też nie ma mowy o wymianie przez rodzica.Przecież gdyby niefortunnie PEG zastał wyrwany( co raczej rzadko się zdarza) to zabezpiecza się  dziurkę po Pegu i spokojnie można dojechać do szpitala.
PEGA wymienia się dość rzadko, my mamy 3 lata i jeszcze nie myślimy o jego wymianie.
Serdecznie pozdrawiam.

Offline

 

#7 2010-11-28 18:02:02

 atusia

Member

Skąd: Kujawsko-pomorskie
Zarejestrowany: 2010-11-16
Posty: 268
Punktów :   

Re: zmiany po założeniu PEGa

Rzeczywiście może niepotrzebnie panikuję, z drugiej strony lubię też wszystko wiedzieć
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrowionka

Offline

 

#8 2010-11-29 08:52:18

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: zmiany po założeniu PEGa

myślę że musimy odróżnić medycznie PEGa od gastrostomii (choć potocznie nazwy są używane wymiennie)- jednego nie da się wymienić w domu a drugie już tak

my mamy gastrostomię i nie ma żadnego problemu z wymianą w warunkach domowych - nawet w sytuacji awaryjnej gdy musieliśmy robić to sami.


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#9 2010-11-29 09:06:55

 atusia

Member

Skąd: Kujawsko-pomorskie
Zarejestrowany: 2010-11-16
Posty: 268
Punktów :   

Re: zmiany po założeniu PEGa

Oj to tego nie wiedziałam... ) Ciekawe co my mamy i co mieć będziemy po wymianie )
dziękuję

Pozdrawiam

Offline

 

#10 2010-12-25 17:06:32

Warson

Member

2843896
Call me!
Zarejestrowany: 2010-10-11
Posty: 16
Punktów :   

Re: zmiany po założeniu PEGa

Witam, słuchajcie my mamy załozoną gastrostomie, dziś pojawił się problem daliśmy herbatkę Malwince i cała herbatka wyleciała spod gastrostomi, czy to jest duży problem?? co teraz robic? prosze o pomoc.

Offline

 

#11 2010-12-27 18:20:36

nitka82

Member

Zarejestrowany: 2009-05-28
Posty: 100
Punktów :   
WWW

Re: zmiany po założeniu PEGa

Może gastrostomia jest za luźna.Trzeba sprawdzić jaką pojemność ma balonik,przykleić dobrze gastrostomię do brzuszka i odciągnąć płyn z balonika .Zobaczyć czy zgadza się z ilością podaną na gastrostomii ,jeśli nie to dopompować odpowiednią ilość(ja czasem dopompowuję kreskę albo dwie więcej).Spróbować też można podłożyć więcej gazików pod gastrostomię.Podciągnąć ją najpierw aż do poczucia oporu.Czasem mojej Darii Peg przecieka przy infekcji tak sam z siebie .

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://nove-zamky.ibetonove-zumpy.sk NedĂ­lnou součástĂ­ kompletu je i přísluĹĄenstvĂ­ v Stationmaster's studio Hoteles Guinea konstrukcje stalowe częstochowa nocleg ciechocinek komornik warszawa ursus malarz warszawa cena