Po Tracheotomii

Forum dla Rodziców Dzieci po zabiegu tracheotomii

Ogłoszenie

Drogi Gościu. Witamy na naszym Forum i gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w wymianie doświadczeń. Jednocześnie informujemy, że część tematów jest dla Ciebie niedostępna. Jeśli chciałbyś mieć dostęp do wszystkich tematów prosimy o zarejstrowanie się lub kontakt z administratorem forum: gofer73@gazeta.pl

#1 2008-11-19 16:07:11

anysz2

Member

4354711
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-07-25
Posty: 286
Punktów :   

wydzielina w nosie i uszach

Czy nadmiar wydzieliny w nosie spływa do ucha? I czy odsysając z nosa, oczyszczamy też kanalik w uchu? Co prawda nie mieliśmy nigdy problemów z zapaleniem ucha, ale zauważyłam, że np bardzo łatwo i w dużych ilościach zbiera się woskowina i zastanawiam się, czy to ma związek z leżącym trybem życia? W dodatku czyszczenie ucha patyczkami z wacikiem (takimi dla dzieci, z szerszą końcówką) kończy się zawsze oprotestowaniem i płaczem. Czy to może boleć? Nie wpycham patyczka głęboko, i nawet mam wrażenie, że woskowiny nie jestem w stanie takim zabiegiem samodzielnie usunąć. Wydzieliny w nosie zawsze mamy ogromne ilości, z buzi samodzielnie wypluwa i praktycznie nie trzeba odsysać, a z nosa to można by ciągle. Myślę, ze to może spływać do ucha i powodować problemy - jak sobie z tym radzicie?

Offline

 

#2 2008-11-19 16:14:57

Alisha

Member

Zarejestrowany: 2007-09-26
Posty: 96
Punktów :   

Re: wydzielina w nosie i uszach

nie wiem jak to jest z nosem i uchem, ale nam pediatra zabroniła uzywać patyczków do ucha, bo to nic nie czysci, a tylko upycha woskowinę, kazała raz na jakis czas zakraplać olej parfinowy i najpierw poleżeć z tym uchem do góry i potem na nim
jest też dla dzieci coś takiego do czyszczenia w sprayu w aptece, ale nie jest to przyjemne do stosoania na sobie wypróbowałam

Offline

 

#3 2008-11-19 16:15:40

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: wydzielina w nosie i uszach

Wiesz, Szymon ma również dużo woszczyny w uszach, ale staram się w nich nie grzebać, bo zdaniem laryngologów patyczki w uchu to najgorsze co może być

Na codzień dokładnie uszy myjemy przy okazji mycia głowy. Patyczki stosuję tylko i wyłącznie do usunięcia woszczyny ktora znajduje się w małżowinie usznej (bo w naszym przypadku jest taka lejąca się) licząc że ucho samodzielnie usuwa na zewnątrz wszystkie brudy.

Kłopoty z wydzieliną i zatkanym uchem u Antka miała Basik, więc prewnie się podzieli swoimi przemyśleniami na ten temat.

PS. Gdyby to co siedzi w nosie ustawicznie trafiało do ucha nasze dzieciaki miałyby bez przerwy zapalenie ucha... a nie mają - tak przynajmniej na logikę kombinuję


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#4 2008-11-19 16:21:20

Alisha

Member

Zarejestrowany: 2007-09-26
Posty: 96
Punktów :   

Re: wydzielina w nosie i uszach

już wiem jak to z uchem i gardłem jest :
"Trąbka słuchowa, przewód Eustachiusza (łac. tuba auditiva s. tuba Eustachii) - kanał długości 3-4 cm występujący u niektórych kręgowców łączący jamę bębenkową ucha środkowego z częścią górną gardła, służący do wyrównywania ciśnień po obu stronach błony bębenkowej."

Offline

 

#5 2008-11-19 16:51:01

anysz2

Member

4354711
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-07-25
Posty: 286
Punktów :   

Re: wydzielina w nosie i uszach

No właśnie Alisha, jeszcze z biologii w szkole pamiętam, że gardło, nos i ucho są połączone, dlatego np ustawiczny katar może skończyć się zapaleniem ucha. Stąd moje wątpliwości. Dzięki za rady dot. oleju parafinowego.
Gofer, ja też się pocieszam, że zapalenia ucha nie mamy mimo ciągłej wydzieliny. Patyczków też używam do usuwania woskowiny, która jest w małżowinie, ale może faktycznie nie powinno się tego używać i lepiej preparaty w sprayu - popytam w aptece, bo nie słyszałam o tym wcześniej.
Trochę się obawiam, ze może nadmiar wydzieliny przytępia słuch.

Offline

 

#6 2008-11-20 10:00:34

Basik

Member

22586075
Zarejestrowany: 2007-03-25
Posty: 512
Punktów :   

Re: wydzielina w nosie i uszach

U Antka pojawił się latem niedosłuch spowodowany zatkaniem kanalika słuchowego przez wydzielinę.
Chodziłam do foniatry, najpierw było czyszczenie uszu (nie było czopa), potem antybiotyk na wyleczenie  stanu zapalnego ucha.
A zaleceniem na stałe jest delikatnie czyścic uszy patyczkiem umoczonym w Borasolu (rozpuszcza woskowinę i zapobiega swędzeniu), a w momencie pojawiającej sie gęstszej wydzieliny w nosie mam dawać SInupret w kroplach-pieknie oczyszcza zatoki i nie doprowadza do zatykania kalnalików oraz oczyszcać przy pomocy roztworiu wody morskiej (rozpylić po jednej dawce do noska i od razu odessać).
Foniatra zaznaczyła jednak, że u osób stale leżących jest to stan nawracający i rzeczywiście tak jest. Antek teraz coraz częsciej pokazuje że gorzej słyszy, bo i sezon bardziej kataralny jest.
Badanie słuchu wykazało niedosłuch wtórny, czyli infekcyjny, ale taki nieleczony prowadzi do niedosłuchu stałego.
Dlatego myślę , że ważne jest oczyszczanie nie tylko z rurki, ale z nosa i buzi też w zależności od potrzeb.

Offline

 

#7 2008-11-20 13:13:50

mrowka

Member

Call me!
Skąd: Głosków k/Warszawy
Zarejestrowany: 2008-07-25
Posty: 23
Punktów :   

Re: wydzielina w nosie i uszach

Z tą woskowiną to jest tak, że u zdrowych dzieci wysuwa się ona pod wpływem ruchów żuchwy w czasie jedzenia (tak mi powiedziała pani dr. neurologopeda) a ponieważ nasze dzieci w większości przypadków nie jedzą samodzielnie więc woskowina zalega w uchu wewnętrznym. Polecam preparat A-cerumen firmy Gilbert przeznaczony właśnie do higieny uszu. Ja zakraplam Madzi 2-3 kropelki, po ok. 1/2 min. poprawiam jeszcze solą fizjologiczną (też 2-3 krople) i lezymy na boczku kilka minut aż woskowina się rozpuści, jak położę Madzię na wznak to woskowina sama zaczyna wypływac i zbieram ją patyczkiem.

Offline

 

#8 2008-11-20 13:16:25

jagoda

Member

1253962
Skąd: Łeczna
Zarejestrowany: 2007-05-18
Posty: 222
Punktów :   
WWW

Re: wydzielina w nosie i uszach

u mnie larngolog powiedział że jest prawdopodobne że ucho może się zatkać od wydzieliny która spływa z nosa...
i u Łukaszka który ma chore zatoki tak jest musze mu czyścić takim preparatem do czyszczenia uszu co prawda nic nie wypływa ale nie mogę dopuścić do zbierania i zalegania woskowiny ... ale proponuje ci skontaktować sie z laryngologiem który zbada słuch  w domu i powie czy zalega..

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Ben Yehuda, 3 Lovely Flats in the same building Chez Léo par Maison Dudley Золотые Пески Oban Beautiful 3-Bed Apartment in Kilamba - Luanda spa Ciechocinek