Po Tracheotomii

Forum dla Rodziców Dzieci po zabiegu tracheotomii

Ogłoszenie

Drogi Gościu. Witamy na naszym Forum i gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w wymianie doświadczeń. Jednocześnie informujemy, że część tematów jest dla Ciebie niedostępna. Jeśli chciałbyś mieć dostęp do wszystkich tematów prosimy o zarejstrowanie się lub kontakt z administratorem forum: gofer73@gazeta.pl

#16 2008-10-03 10:38:17

iki81

Member

3702613
Skąd: Rotmanka k/Gdańska
Zarejestrowany: 2007-03-26
Posty: 312
Punktów :   
WWW

Re: PEG

My karmimy Julkę przez sen. Zakładamy sondę i wyciągamy ją kiedy Julia śpi. A Julia się  przy tym nie budzi, tak jest przyzwyczajona do tego "zabiegu"...


"Kiedy Bóg drzwi zamyka, to otwiera okno..."

www.julinek.blox.pl

Offline

 

#17 2008-10-03 13:20:23

Basik

Member

22586075
Zarejestrowany: 2007-03-25
Posty: 512
Punktów :   

Re: PEG

To prawda,  PEG jest pewno wygodniejszy i być może tańszy (sondy są nierefundowane).
No i nic nie wystaje z noska co nie jest bez znaczenia dla dzieci.
Antek akceptuje w pełni takie karmienie, więc przy tym pozostajemy, ale dopóki nie mam osobistego porównania trudno mi ocenić co jest lepsze, sonda czy PEG.
To już indywidualne podejście każdego z rodziców.
Środowisko medyczne ostatnio obstaje przy PEGu, nam te prawie 6 lat temu nikt nawet nie wspomniał o innej możliwości karmienia niz sondą.

Offline

 

#18 2008-10-03 13:31:51

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: PEG

Dyskusja czy sonda czy Peg to trochę taka dyskusja o wyższości świąt wielkiejnocy nad swiętami bożego narodzenia

Ja myślę, że każdy z nas po prostu akceptuje ten sposób żywienia swojego dziecka i tyle. Wszystko jest ok, póki przybiera na wadze a wokoł peg czy sondy nie tworzą się odleżyny, owrzodzenia itp.

Kwestie estetyczne dla mnie są drugorzędne.


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#19 2008-10-04 14:22:32

mrowka

Member

Call me!
Skąd: Głosków k/Warszawy
Zarejestrowany: 2008-07-25
Posty: 23
Punktów :   

Re: PEG

Hejka,
Nasza Madzia przez 3 lata po niedotlenieniu była karmiona sondą, na początku zwykłą, po pół roku przeszliśmy na silikonową, którą wymienialiśmy 1 raz w tygodniu. Przez pierwsze 2 lata było super, nawet nie budziła się przy zakładaniu, ale potem zaczęło jej to sprawiac coraz większy ból i w lutym tego roku została założona gastrostomia (Flocare rozm. 16), przy okazji zrobiono operację antyrefluksową więc w znieczuleniu ogólnym. Jakoś niestety niezbyt mieliśmy szczęście do tego PEG'a bo w kwietniu Madzia wyrwała wszystko razem z balonikiem i od tamtej pory coś się cały czas paprze. Otwór zrobił się za luźny i wyciekał pokarm otworem obok rurki, kwas żołądkowy podżerał tkankę i otwór wciąż się powiększał (przeszliśmy na rozmiar 18 żeby uszczelnic otwór), poza tym wciąż robią się ziarniny. Poprosiłam naszą dr pediatrę o receptę na lapis 40% i sama jej to lapisowałam w domu, ale niestety okupione strasznym cierpieniem, zwykle nie pomagała ani lignocaina ani czopki przeciwbólowe i kończylo się na relanium, bo z bólu Madzia dostawała drgawek. Jeśli chodzi o otwór to jakiś czas temu chirurg z CZD kazał nam wyjąc rurkę na noc (oczywiście wcześniej opróżniliśmy balonik z soli) a rano pojechaliśmy na założenie nowej i rzeczywiście poskuktowało, bo przez noc otwór obkurczył się na tyle, że wskoczyliśmy we Flocare rozm. 14. Kilka dni temu byliśmy w CZD i Flocare został zamieniony na tzw "grzybek" - takie płaskie zapięcie na brzuszku do którego dopina się rurkę tylko na czas karmienia. Na razie jest fajnie, mam spokój że Madzia nie wyrwie tego po raz kolejny, poza tym łatwiej jest przy rehabilitacji bo nie trzeba aż tak uważac, jak się podgoi to spróbuję kłaśc Madzię na brzuszku.
Generalnie nas od razu po niedotlenieniu namawiano na PEG'a i zdecydowaliśmy się dopiero wtedy kiedy sonda przestała zdawac egzamin. Muszę też przyznac, ze od lutego Madzia przybrała 5 kg, choc oprócz samej gastrostrostomii złożyła się na to także operacja antyrefuksowa i specjalna dieta (Peptamen, Fantomalt) wprowadzona pod okiem poradni żywieniowej CZD.
To tyle jeśli chodzi o nasze doświadczenia.
pozdrowionka
aneta

Offline

 

#20 2008-10-05 15:10:16

Basik

Member

22586075
Zarejestrowany: 2007-03-25
Posty: 512
Punktów :   

Re: PEG

Aneta czy na Peptamen dostajecie receptę?
My kupujemy go bez zadnej znizki, a jest drogie. Szukam sposobu na obniżenie kosztów  zakupu.
Pozdrawiam.

Offline

 

#21 2008-10-05 22:36:57

ewa1

Member

Zarejestrowany: 2008-02-03
Posty: 102
Punktów :   

Re: PEG

Gofer73 popieram Cię zwłaszcza jeśli chodzi o karmienie w nocy.Chcę pokusić się tu o taką refleksję.Nie wolno zapominać nam że nasze dzieciaczki pomimo że nie mówią(najczęściej)to przecież czują.Nie wydaje mi się żeby zakładanie sondy było czymś przyjemnym.Mieliście kiedyś to robione?Ja tak i wierzcie mi ....KOSZMAR.Wiem że decyzja o zrobieniu dziecku kolejnej dziurki jest bardzo trudna.Przechodziłam to i w dniu zabiegu kiedy Konradek był na sali operacyjnej myślałam że uduszę się wyrzutami sumienia.Przez cały czas plakalam i gdybym mogła przerwać zabieg zrobiłabym to.Dziś wiem że decyzja była słuszna.

Offline

 

#22 2008-10-06 08:51:38

Ewka_C

Member

12174
Call me!
Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2007-03-26
Posty: 67
Punktów :   

Re: PEG

Jedręk jest karmiony sondą silikonową (nutricia flocare zgłębnik PUR) od prawie 2 lat i wszystko jest jak na razie ok. Sondę wymieniam co 6 tygodni i nie wyjmuję na noc ani po posiłkach (Jędrek raczej źle znosi jej zakładanie chociaż mam wrażenie, że z czasem coraz lepiej) dzięki temu mogę go karmić i poić przez sen. Jeśli chodzi o sondy przeciwodleżynowe to firmy Nutricia jest dla nas najlepsza, kiedyś Jędruś miał założoną też przeciwodlezynową firmy AKME i była koszmarna. Mój synek ma zwyczaj co jakiś czas wyjmować sondę i ja wyparzam taką sondę silikonową i zakładam jeszcze raz tylko zmieniam dziurkę w nosie, kiedyś też tak zrobił z sondą firmy AKME i mimo, że miał ją tylko 2 tygodnie była taka twarda, że nadawał się tylko do kosza.
Kiedyś pytałam lekarza z CZD z Oddziału Metabolicznego czy może Jędrkowi powinna zrobić PEGa to powiedział mi, że póki Jędrek nie ma odleżyn od sondy ani innych dolegliwości na skutek ich używania to nie ma to sensu póki co. Jeszcze na tym oddziale poznałam mamę, której dziecko najpierw miałam sondę a potem PEGa i może dlatego, że to były początki z PEGiem ale trochę narzekała, że to wszystko się tak źle goi, że coraz jakieś z tym problemy.

Offline

 

#23 2008-10-06 11:48:34

motylek

Member

Zarejestrowany: 2008-01-07
Posty: 58
Punktów :   

Re: PEG

Szczerze  mówiąc,to ja się boje o serduszko mojej Oliwii,no i fakt faktem pobyt w szpitalu  kojarzy mi sie długoterminowo .zawsze był dłuższy niż trzy miesiące non stop coś  się przyplątywało    ...ale oczywście jak sytuacja nas zmusi no to ,,, wczystko by było lepiej i nie bolało mojego Skarba.;

Offline

 

#24 2008-10-08 16:29:07

mamaIgiełki

Member

Zarejestrowany: 2008-07-23
Posty: 16
Punktów :   

Re: PEG

To prawda, zwłaszcza że mój synek ulewa jak mu się da za dużo jedzonka i w sumie wychodzi za mało płynów na dobę, więc w nocy po cichutku:) daję mu dużo picia i rano widać że odsikał wszystkie nocne "prochy" i jest w dobrej formie.
Ale macie rację jak się nic nie dzieje to lepiej nic nie zmieniać.

Offline

 

#25 2008-10-08 21:35:01

Alisha

Member

Zarejestrowany: 2007-09-26
Posty: 96
Punktów :   

Re: PEG

My mamy PEG od marca tego roku i jest o niebo lepiej niz z sondą. Sondę miała Gosia od 6 m-ca życia i cieszę się, że już nie muszę jej zakładać i Gosia też wyraźnie odpoczęła od uciążliwego i denerwującego zakładania sondy. Wprawdzie robiliśmy to raz na tydzień lub raz na m-ąc ...
Z peg  mieliśmy na poczatku przeboje, bo chyba Gosia nie tolerowała tego silikonowego założonego w szpitalu. 2 kolejne po m-cu pękały im baloniki. Teraz zakładam jej mniej więcej co tydzień zwykłe cewniki Foleya mamy ch 18.Nic się nie wylewa,zakładanie prostsze, ale bez bólu i stresu  w porównaniu z sondą.
Dla mnie poważniejszą decyzją była ta o tracheo a peg to wiedziałam, że będzie wygodniej od sondy. Ostatnio potwierdziła to Prababcia Gosi, że nie życzy nikomu zakładania sondy przez nos...

Offline

 

#26 2008-10-13 18:43:00

mrowka

Member

Call me!
Skąd: Głosków k/Warszawy
Zarejestrowany: 2008-07-25
Posty: 23
Punktów :   

Re: PEG

Do Basik,
Madzia miała zakładanego PEG'a w CZD w Międzylesiu i została objęta takim specjalnym programem żywienia dla dzieci z gastrostomią, w ramach którego wszystkie odżywki dostajemy za darmo. Z tego co wiem to finansuje to jakaś fundacja, a my przy okazji pierwszej wizyty w poradni żywienia zgłosiliśmy jakie ilości potrzebujemy miesięcznie i raz w miesiącu kurier przywozi to do nas do domu. Kiedyś jednak zdarzyło nam się kupowac Peptamen na własną rękę i rzeczywiście płaciliśmy ponad 50 zł za puszkę.
PS. przepraszam, że piszę dopiero dziś ale byliśmy w szpitalu w Krakowie i dopiero wczoraj wróciliśmy.
pozdrawiam
aneta

Offline

 

#27 2008-10-13 21:01:36

Basik

Member

22586075
Zarejestrowany: 2007-03-25
Posty: 512
Punktów :   

Re: PEG

Mrówka, dzięki za info, ja dopiero niedawno dowiedziałam sie o takowym programie żywienia.
Pozdrawiam. Basia

Offline

 

#28 2008-10-14 23:18:15

pmajkap

Member

Zarejestrowany: 2007-03-26
Posty: 95
Punktów :   

Re: PEG

Poproszę o namiary na program żywienowy; Bogusia ma PEGa od 4 lat a my wszystko kupujemy sami (od PEGa przez pompę; NUtini i odżywki)
pozdrawiam
Majka

Offline

 

#29 2008-10-15 10:24:56

Tata Piotrusia

Member

Zarejestrowany: 2008-06-21
Posty: 293
Punktów :   
WWW

Re: PEG

Witam

czy każdy dzieciak może wziąc udział w takim programie żywieniowym?

Pozdrawiam


Tata Piotrusia

www.okruchyzycia.pl

Offline

 

#30 2008-10-15 11:59:24

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: PEG

Z tego co wiem, programy są efektem kontraktów jakie NFZ podpisuje z konkretnymi jednostkami na określone województwa... niestety

I tak np mimo że Dom Sue Ryder, który się opiekuje Szymkiem taki kontrakt posiada i program również nie jesteśmy nim objęci bo nie obejmuje on województwa mazowieckiego. Musimy grzecznie siedzieć i czekac aż Sue Ryder taki program dla nas z NFZ wynegocjuje


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs konstrukcje stalowe częstochowa nocleg ciechocinek komornik warszawa ursus malarz warszawa cena