Po Tracheotomii

Forum dla Rodziców Dzieci po zabiegu tracheotomii

Ogłoszenie

Drogi Gościu. Witamy na naszym Forum i gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w wymianie doświadczeń. Jednocześnie informujemy, że część tematów jest dla Ciebie niedostępna. Jeśli chciałbyś mieć dostęp do wszystkich tematów prosimy o zarejstrowanie się lub kontakt z administratorem forum: gofer73@gazeta.pl

#1 2008-08-03 22:38:06

Tata Piotrusia

Member

Zarejestrowany: 2008-06-21
Posty: 293
Punktów :   
WWW

SMA w Polsce (choroby nerwowo-mięśniowe)

Witam serdecznie

Myślę, ze każdy z nas błąka się po stronach anglojęzycznych w poszukiwaniu leczenia/lepszej opieki dla naszych dzieciaków.

Gdyby była możliwość przeprowadzenia kampani medialnej, solidnego poruszenia tematu SMA w Polsce (schorzeń nerwowo-mięśniowych - tak często pomijanych) - to Waszym zdaniem jakie kwestie powinny być w niej poruszone? Jakie bariery musi pokonać rodzic chorego dziecka?

np. brak aktualnych, ogólnie dostępnych opracowań medycznych nt. leczenia/opieki w j. polskim: brak wiedzy lekarzy pierwszego kontaktu dot. schorzeń nerwowo-mięśniowych (bo przecież do nich nas odsyłają z klinik zaraz po diagnozie   - przynajmniej w naszym przypadku tak było); brak niezbędnego nowoczesnego sprzętu stosowanego przy metodzie nieinwazyjnej wentylacji dzięki czemu nasze dzieci są skazane na tracheostomię,
długotrwałe procedury dot. udziału naszych dzieci w programach wentylacji domowej.

Kto Waszym zdaniem powinien się wypowiedzieć nt:
- postępów leczenia/opieki w zakresie SMA w Polsce i na świecie
- braku medycznych procedur dot. leczenia/opieki w zakresie SMA w Polsce.

Na pewno dr Jędrzejowska - ale kto jeszcze?

Na polityków bym raczej nie liczył (mam uraz ) - ale może znacie kogoś konkretnego?

Proszę o konkretne odpowiedzi, przemyślane sugestie - najlepiej oparte na Waszym doświadczeniu/wiedzy wynikającej z codziennego zmagania się z chorobą.

Co za pomocą takiej kampani chcielibyśmy osiągnąć? co może naszym dzieciakom pomóc?

Potraktujcie sprawę serio.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Tata Piotrusia (2008-08-03 22:54:30)


Tata Piotrusia

www.okruchyzycia.pl

Offline

 

#2 2008-08-04 09:11:52

aniah

Member

Skąd: Nowy Sącz
Zarejestrowany: 2007-05-06
Posty: 158
Punktów :   

Re: SMA w Polsce (choroby nerwowo-mięśniowe)

Ja poprosiłabym o wypowiedź panią Renatę Laudan - lekarza i matkę Piotrusia z SMA  - zna sprawę z praktyki, ma dużą wiedzę medyczną i jest pionierem w metodzie nieinwazyjnej. Nam, mimo że nie mamy wspomagania oddechowego bardzo pomogła i pokierowała.

Pani Katarzyna Kozłowska też matka dziecka z SMA  - czytałam kilka jej wypowiedzi o SMA - ma dużo wiedzę.


Mentalność, przepisy jest trudno zmienić, ale na pewno szybko można by osiągnąć to, że np. w klinikach specjalistycznych lekarze mieliby listę stowarzyszeń, czy adresy, telefony rodziców chorych dzieci czy grup wsparcia i dawaliby te informacje pacjentom (bez czekania na pytanie ze strony rodzicó).
Z naszego doświadczenia wiem, że właśnie początek był najtrudniejszy a na pytanie do lekarzy o sposób postępowania z dzieckiem dowiedzieliśmy się, że oni tylko diagnozują. Na kolejne pytanie o jakieś stowarzyszenie, cokolwiek, gdzie moglibysmy się udać ... pustka. Chorób jest wiele i zapewne nie bedzie można uzyskać szczegółowych informacji o prowadzeniu dziecka od lekarza w klinice, ale RZETELNA informacja, gdzie się udać, czy zadzwonić byłaby na wagę złota. Zaoszczedziłaby wiele nocy wysiedzianych przy internecie. Lekarze pierwszego kontaktu też mogliby takich informacji udzielać, tym bardziej, że są "bliżej pacjentów". Na razie jest jednak tak, że jak rodzice nie poproszą, to nikt nie wyjdzie pierwszy z propozycją, żeby np. zadzwonić tu i tam, czy spojrzeć do internetu na taką a taką stronę.
Drugą sprawą, o której lekarze mogliby  informować, to sposób załatwiania spraw związanych z dofinansowaniami z NFZ i PCPR oraz orzekaniem o niepełnosprawności. Wielu rodziców nawet nie wie, co im się należy. Znów pozostaje internet, grzebanie w przepisach, dzwonienie po instytucjach. Po raz kolejny oszczędziłoby to dużo czasu jakże potrzebnego dziecku.

Offline

 

#3 2008-08-04 09:41:35

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: SMA w Polsce (choroby nerwowo-mięśniowe)

Tato Piotrusia - dla mnie przede wszystkim brakuje jednej podstawowej rzeczy:

- Informacji po polsku o standardach opieki nad chorym z SMA powszechnie dostępnej w miejscu diagnozowania

Wiemy przecież, że takie standardy są już na świecie opracowane i to powinno stanowić rdzeń całego problemu. Nie oszukujmy się, że rozpowszechnimy wiedzę wśród lekarzy - większość z nich leczy grypę a nie sma  a nasz przypadek widzi co najwyżej na studiach. Ale powinniśmy nalegać, aby ośrodki profesjonalnie się zajmujęce chorobami nerwowo-mięśniowymi przynajmniej

- opublikowały ulotkę informacyjną o SMA która będzie dostępna w necie oraz ośrodkach diagnostycznych
- prowadziły solidną bazę pacjentów (już nawet chyba się za to zabrali) oraz współpracowały zośrodkami prowadzącymi próby kliniczne

O tym cały czas krzyczy Treat NMD oraz EAMDA i nie pozostaje nam tylko dostosować się do tych zaleceń.

No i przydałby się prawdziwa organizacja Pacjentów z SMA nawiązująca współpracę z innymi zagranicznymi (Ci co czytają po anglielsku to wiedzą że to rodzice stanowią motor wszelkich działań odnośnie walki z chorobą).

Na dr Jędrzejowską to za bardzo bym nie liczyła - zaszokował mnie jej brak na zeszłorocznej konferencji EAMDA - nie było jej nie dlatego że nie mogła tylko że nie chciała....Może wywrzęć jakiś większy nacisk w postaci np listu od rodziców????

Do dyskusji o SMA na pewno nadają sie Kasia (Kozłowska) oraz Renia Laudan.

No i trzymam kciuki za zainteresowanie prasy - nam Kasi i mnie w zeszłym roku to się nie udało

PS. A wątek przenoszę do działu medyczne - jako admin forum twierdzę, że porządek musi być

Aktualizacja z 06.08.2008
Hm szkoda że taki wartościowy wątek a spotkał się z tak niewielkim zainteresowaniem rodziców dzieci chorych na SMA. Kochani czy naprawdę nie macie nic do powiedzenia na ten temat????


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#4 2008-08-08 16:13:38

Tata Piotrusia

Member

Zarejestrowany: 2008-06-21
Posty: 293
Punktów :   
WWW

Re: SMA w Polsce (choroby nerwowo-mięśniowe)

Gofer 73 - myślę, że rodzice w Polsce tracą nadzieję na zmiany, że coś może się zmienić - przecież każdy z nas jest pochłonięty przede wszystkim opieką nad własnym dzieciakiem. Tak trudno jest znaleźć czas, by zrobic coś więcej.

Razem z moim przyjacielem Filipem chcemy zainteresować opinię publiczną tematem SMA i chorób nerwowo-mięśniowych w Polsce - sprawić, by temat tych schorzeń nie był ciągle pomijany, by rodzicom chorych na SMA dzieci było chociaż ciut lżej niz mnie i mojej żonie zaraz po diagnozie Piotrusia.

Strona www.okruchyzycia, to strona Piotrusia - ale zawiera pewien manifest, który również dzięki tej stronie/akcji będziemy z Filipem realizować.

Co udało się dotychczas zrobić:

nie wiem, czy to dużo, czy mało - ale tematem SMA w Polsce udało się nam zainteresować Radio Katowice (obejmujące cały region Śląska - od czegoś trzeba zacząć). Tym bardziej, że chcą stworzyć naprawdę duży, obiektywny reportaż.
Druga sprawa, to dużym reportażem nt. SMA w Polsce, a w zasadzie brakiem procedur leczenia/opieki jest zainteresowany jeden z najbardziej poczytnych miesięczników, skierowanych do środowisk lekarskich - nakład ok. 20 tys. egz. (na razie nie podam nazwy, żeby nie zapeszać - ale sprawa jest pewna na 100%).

Pewnie można byłoby zrobić więcej w tej sprawie, jednak praca, rodzinka nie pozwala na wygospodarowanie zbyt wiele czasu.

Ponieważ reportaże muszą być obiektywne, to konieczny jest w nich udział nie tylko rodziców chorych dzieci ale także lekarzy - polskich autorytetów, towarzystw chorób nerwowo-mięśniowych, którzy określą z czym jest największy problem.

Może znacie zaprzyjaźnionego lekarza, np. z UE lub USA (który chciałby sie wypowiedzieć nt. obowiazujących u niego procedur opieki nad SMA)

Jeżeli macie pomysł kto powinien wziąć udział w reportażu, to piszcie - ja na razie mam jeszcze ograniczoną wiedzę nt. polskich autorytetów lekarskich.

Będzie to dla mnie bardzo pomocne - więc trochę optymizmu - proszę o konkrety w sprawie SMA w Polsce.

Pozdrawiam


Tata Piotrusia

www.okruchyzycia.pl

Offline

 

#5 2008-08-11 13:40:13

Basik

Member

22586075
Zarejestrowany: 2007-03-25
Posty: 512
Punktów :   

Re: SMA w Polsce (choroby nerwowo-mięśniowe)

Myślę że dla wielu rodziców ułatwieniem byłoby zrobienie rewolucji w ośrodku diagnozowania dzieci z SMA, czyli Klinice Chorób Miesni na Banacha w Warszawie. Tam praktycznie poza suchą informacją o chorobie nie dowiedziałam sie niczego wiecej, co tylko pozostawiło mnie w przekonaniu że sami musimy sobie radzić, bo co może wiedzieć na ten temat pediatra rejonowy jeżeli specjalista z zakresu chorób nerwowo-mięśniowych odsyła z kwitkiem do domu.

A przecież tam są specjaliści: lekarze, fizykoterapeuci, genetycy.

To tam powinien być program pomocy rodzinie dotknietej SMA.
I najwyższy czas by przestać straszyć rodziców perspektywą żywotności do dwóch lat i nie spychać na margines dzieci z SMA1, jako nierokujące.
Przecież tam jest oddział na który przyjmowane są dzieci , tyle że powyżej 3 roku życia.
A czy ten oddział nie mógłby jednocześnie być instruktażowym, uczyć rodziców jak pileęgnować swoje maleństwa, jak ćwiczyć itp od razu po diagnozie, coś w rodzaju turnusów rehabilitacyjnych?

A poza tym to rozpowszechnianie wiedzy o SMA w prasie medycznej, by dotrzeć do jak najwiekszego grona lekarzy, na każdym szczeblu.

Dla mnie największym autorytetem jak do tej pory jest p. Renia Laudan, lekarz i jednocześnie rodzic dziecka z SMA.

Offline

 

#6 2008-08-14 16:38:57

Tata Piotrusia

Member

Zarejestrowany: 2008-06-21
Posty: 293
Punktów :   
WWW

Re: SMA w Polsce (choroby nerwowo-mięśniowe)

Sprawa nagłośnienia SMA w Polsce idzie powoli ale do przodu -  prywatna TV Silesia (z naszego regionu) jest bardzo zainteresowana tematem i zapowiada się duuuuży obiektywny reportaż - mam nadzieję, że ukaże się jeszcze w tym m-cu.


Gofer 73 - do kogo udeżaliście z tematem SMA w ubiegłym roku? Jeśli możesz, to proszę napisz dlaczego nie udało sie zainteresowac media sprawą SMA.
Dlaczego było tak trudno - przecież p. Kasia Kozłowska,  z tego co czytalem jest członkiem TCHNM?

Czy w Polsce są jeszcze inne towarzystwa/stowarzyszenia zajmujące się chorobami nerwowo-mięśniowymi?

Pozd'r

Ostatnio edytowany przez Tata Piotrusia (2008-08-14 17:18:00)


Tata Piotrusia

www.okruchyzycia.pl

Offline

 

#7 2008-08-14 19:17:53

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: SMA w Polsce (choroby nerwowo-mięśniowe)

No więc najpierw byl TVN - chcieli zrobić program o Preclu ale ja postawiłam warunek, że ma to być program o SMA a nie o tym jacy jesteśmy nieszczęśliwi więc powiedzieli, że oddzwonią .... i jak się domyślasz nie oddzwonili

Potem z okazji konferencji EAMDA PR robiła dla nas charytatywnie pani z agencji PRowej oraz fundacja KCK - ale to była ogólnie klapa - dziennikarze nie byli zainteresowani

Wystąpiliśmy w 2 programach TV Integracji (3 Program TVP) o SMA I- emisja w niedzielę o... 6 rano no ale szczerze  nie był to szczyt profesjonalizmu

Po wygraniu Bloga roku bardzo fajny reportaż zrobiła o nas TV Puls - ale to było bardziej w kontekscie konkursu niż choroby

Prawda jest taka że w większości TCHNMów nikomu nic się nie chce, środowisko jest rozproszone a co gorsza chyba skłócone.. Kasia Kozłowska bardzo dużo pracy wkłada w rozpowszechnienie SMA ale jako osoba prywatna nie majaca zbyt wielu kontaktów w prasie niewiele moze zrobić ja zresztą też - co mogłam to mi się udało....


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#8 2008-08-14 22:23:38

Tata Piotrusia

Member

Zarejestrowany: 2008-06-21
Posty: 293
Punktów :   
WWW

Re: SMA w Polsce (choroby nerwowo-mięśniowe)

Witam

Ja też stawiam taki warunek - że program nie ma byc wyciskaczem łez, bo nie o to  nam chodzi. Zawsze robimy tak, by wszystko co związane z chorobą Piotrusia było pozytywne. Stąd kolory na naszej stronie, my nie oczekujemy litości ale wiary i nadziei, by nam i być moze innym rodzicom dawało to siłę do walki z chorobą swoich pociech. (dlatego nie "idziemy" w brukowce)

Wiem juz jak działa TV - mieliśmy epizod z TVP info w sprawie 1 %,  z TVP 3 w głównym wydaniu Info Sport reportaż dot. akcji okruchów (wydaje mi się, że fajny choć bardziej ukierunkowany na akcję okruchów i wyścig Transalp (to co ja powiedziałem  o SMA nie zobaczyło światła ( dot. min. rozpowszechnienia i nformacji nt. SMA w Polsce, dotarcia do środowisk lekarskich na świecie, by w Polsce informacje na temat SMA nie były zdawkowe).
Ostatnio w radiu Katowice - reportaż o Piotrusiu, Okruchach i SMA (na razie ogólnie).
Duży reportaż, tak jak pisałem wcześniej pod koniec sierpnia/początek września - oprócz nas z Piotrusiem, mam nadzieję, że uda się zaprosić do wypowiedzi nt. SMA  zarówno dr. Jędrzejowską, p. Laudan i p.  K. Kozłowską - taki mam pomysł. Chcę też przywołac do tablicy kogoś z Towarzystw Zwalczania Chorób Mięśni o innych instytucjach nie wspomnę......

Coś podobnego w TV Silesia i miesięczniku medycznym

Generalnie rozkręcamy temat.

Coraz więcej osób, fundacji jest  zainteresowanych tematem i gotów nas poprzeć.

Poza tym, pracuję w międzynarodowej firmie, która ma własną "Web TV" i dzięki niej temat SMA w Polsce
będzie znany w 60 krajach na świecie.

Jaki to wszystko będzie miało ostateczny przebieg, czy wystarczy sił ? - nie wiem, czas pokaże.

Mam nadzieję, że "Okruchy poruszą lawinę" - taki nasz manifest.

Pozd,r


Tata Piotrusia

www.okruchyzycia.pl

Offline

 

#9 2008-08-14 22:30:32

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: SMA w Polsce (choroby nerwowo-mięśniowe)

Cieszę się, że wsród nas są kolejni rodzice z "misją". Jeślibyśmy mieli w czyms wam pomóc w waszej akcji medialnej to daj znać


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#10 2008-08-14 22:35:20

Tata Piotrusia

Member

Zarejestrowany: 2008-06-21
Posty: 293
Punktów :   
WWW

Re: SMA w Polsce (choroby nerwowo-mięśniowe)

OK

Tak jak kiedyś pisałem, choć  z małym poslizgiem  ma powsztać w przyszłym tygodniu reportaż nt. naszych okruchów w TV Silesia (regionalna), ktorego lwia część będzie poświęcona SMA w Polsce.

Chcę przesłać namiary do p. redaktor, ale nie jestem pewien, czy nr tel. mam aktualne.

tak dawno z nich nie korzystałem

Gosiu, potrzebuję aktualnych nr telefenów do Pani Renaty L. (42) 6728236  i Katarzyny K. (nie mam )

Do Jedrzejowskiej mam taki nr (22) 6086408

Jesli macie aktualny nr tel. do kogoś kto zajmuje się rejestrem SMA na Banacha w Warszawie, to proszę przeslij na email: tomaszwaluga@arcelormittal.com

Jęsli uważasz/lub ktoś na forum uważa, że należy zaprosić jeszcze kogoś - proszę o propozycję.


W październiku o SMA, o rodzicach dzieci z tą chorobą napisze "Rynek Zdrowia" - to właśnie ten misięcznik medyczny, który przeze mnie był objety tajemnicą we wcześniejszych postach.

Nasze okruchy znalazły się we wrześniowym  miesięczniku "Nowy Przemysł" - tam również daliśmy sygnał o SMA w Polsce.

Więc mam nadzieję, że powoli sie rozkręcamy.

Pozdrawiam
Tomek, czyli tata Piotrusia

Ostatnio edytowany przez Tata Piotrusia (2008-09-20 14:53:29)


Tata Piotrusia

www.okruchyzycia.pl

Offline

 

#11 2008-09-24 09:43:40

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: SMA w Polsce (choroby nerwowo-mięśniowe)

rozejrzę się, podzwonię i dam znać na maila, którego podałeś.


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#12 2008-09-24 17:05:17

Tata Piotrusia

Member

Zarejestrowany: 2008-06-21
Posty: 293
Punktów :   
WWW

Re: SMA w Polsce (choroby nerwowo-mięśniowe)

Dziękuję


Tata Piotrusia

www.okruchyzycia.pl

Offline

 

#13 2008-09-24 20:36:51

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: SMA w Polsce (choroby nerwowo-mięśniowe)

poszedł mail i wrócił czy adres jest OK?


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

#14 2008-09-25 12:43:07

Tata Piotrusia

Member

Zarejestrowany: 2008-06-21
Posty: 293
Punktów :   
WWW

Re: SMA w Polsce (choroby nerwowo-mięśniowe)

brakuje kropki w adresie

prawidłowy adres:
tomasz.waluga@arcelormittal.com

Przepraszam

Pozdrawiam


Tata Piotrusia

www.okruchyzycia.pl

Offline

 

#15 2008-09-25 13:29:45

gofer73

Administrator

4643120
Call me!
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-03-21
Posty: 872
Punktów :   
WWW

Re: SMA w Polsce (choroby nerwowo-mięśniowe)

wysłałam jeszcze raz


Gofer Mama Precla SMA I, 8 lat
www.preclowastrona.blox.pl

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Przysucha mapa fotowoltaiki Ciechocinek restauracje