Po Tracheotomii

Forum dla Rodziców Dzieci po zabiegu tracheotomii

Ogłoszenie

Drogi Gościu. Witamy na naszym Forum i gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w wymianie doświadczeń. Jednocześnie informujemy, że część tematów jest dla Ciebie niedostępna. Jeśli chciałbyś mieć dostęp do wszystkich tematów prosimy o zarejstrowanie się lub kontakt z administratorem forum: gofer73@gazeta.pl

#1 2007-10-21 14:06:13

annanie

Member

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2007-04-24
Posty: 102
Punktów :   
WWW

Nauka czytania małych dzieci metodą Domana

Myśle, że prostą metodą do nauki czytania dzieci, które nie mają problemów /mają niewielkie problemy/ ze wzrokiem jest metoda Domana. Sądzę także że wciąż stanowi rzeczywistą alternatywę dla rozwiązań opartych na komputerach.
Metoda powstała w USA 50 lat temu jako metoda rehabilitacji dzieci z uszkodzeniem mózgu. Od 30 lat służy do wspierania rozwoju także pozostałych dzieci. 10 lat temu przetłumaczono "podręcznik" Glenna Domana: "How to teach your baby to read" z angielskiego na język polski.

O CO CHODZI?

Małe dziecko (0-7 lat) jest gąbką chłonąca z otoczenia wszystko i w ilości przekraczającej poziom przeciętnego dorosłego :-) Bez trudu zapamięta więc dowolne kształty pod warunkiem, że pokaże i nazwie mu się ten kształt odpowiednią ilość razy w sytuacji radosnej zabawy. I na tym polega "nauka": codziennie kilka razy dziennie pokazuje się dziecku kilka wyrazów napisanych BARDZO DuŻą czcionką (małe dzieci maja słabo rozwinięte połączenia między gałką oczną a mózgiem) i w kolorze czerwonym (przyciąga wzrok). Potem "schodzi się" stopniowo do małej czcionki i koloru czarnego.
W tej metodzie nie uczy się składać liter, lecz zapamiętywać całe wyrazy, potem dwa wyrazy, zdanie. Dzięki temu wyrabia się umiejętność szybkiego czytania.


GDZIE DOSTAĆ KSIĄŻKĘ?

Wersja angielskojęzyczna:
http://www.gentlerevolution.com/mm5/mer … ry_Code=B4

Wersje polską można zamówić telefonicznie tu:

    Księgarnia Fundacji Daj Szansę
    tel. 0 56 621 92 99
    87-100 Toruń, Prosta 6
lub tu:
    Fundacja Dom w Opolu,
    tel. (077) 474 32 80 lub 474 76 55
    http://www.fundacja-dom.opole.pl/gdy/


Czasem można ja kupić na allegro. Dostępna jest także w bibliotekach uczelni powiązanych z dziećmi (uczelnie pedagogiczne) lub rehabilitacją (np. AWF lub uczelnie medyczne). Istnieje także wersja elektroniczna (pirackie tłumaczenie).


JAK ZACZĄĆ?
1. Przeczytać książkę, aby zrozumieć metodę i nie popełniać błędów (nie zniechęcić dziecka).
2. Można samemu przygotować napisy, ale "pakiet startowy" można także kupić tu:
www.genialnymaluch.pl (przy czym dla 0-2 latków i dzieci niepełnosprawnych są to na początek za małe napisy).


Miłej lektury i zabawy.

Pozdrawiam
Tata_Natalki

PS.

Dla małych dzieci ten sam Instytut Domana opracował podobne metody nauki: matematyki, rozwoju intelektualnego, przekazywania wiedzy encyklopedycznej.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Opole czajda.edu.pl jogle.edu.pl artpn.com.pl kartki-na-komunie.eu motolipno tibia kwspz gowasg